Úvodní strana > Krajské listy > Jáchymovské peklo uctí památku politických vězňů

 Jáchymovské peklo uctí památku politických vězňů

Jáchymovské peklo
Tradiční pietní akt, který pořádá Konfederace politických vězňů, začíná 25. května položením květin u památníku na hřbitově v Horním Slavkově. Poté se účastníci přesunou do Ostrova, kde si připomenou hrůzy komunistických lágrů u Věže smrti.

Vzpomínat se ale bude především v Jáchymově v sobotu 26. května. Mše svatá se bude sloužit v kostele sv. Jáchyma, následovat bude položení věnců a projevy u památníku Brány ke svobodě. Pro zájemce bude zpřístupněna štola Barbora, plánována je i návštěva hřbitova v Jáchymově či kláštera v Ostrově.

 Letošní Jáchymovské peklo se uskuteční už po třiadvacáté. Uranovými doly v Jáchymově prošlo v letech 1948 – 1961 přes 60 tisíc vězňů. Velká část z nich byla vězni politickými a právě ti poznali během pobytu v tomto pekle nejkrutější zacházení. Národní podnik Jáchymovské doly podléhal zvláštnímu režimu utajení a ochrany. Veškerá produkce uranu odsud putovala do Sovětského Svazu.

Hlavní pracovní silou se tu stali muklové (mukl – muž určený k likvidaci), odsouzení často jen pro svá slova nebo přesvědčení k mnohaletým trestům, jejichž konce se neměli dožít. Ti, kteří přežili, se scházejí každoročně v Jáchymově a vzpomínají na své druhy i útrapy, které zde prožili.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 25.5.2012 0:00