Domů Karlovarský Kraj O Kraji Základní Informace

Základní informace

 

Karlovarský kraj je proslulý úchvatnou přírodou, množstvím pozoruhodných památek, včetně těch hornických, a lázeňstvím. Na území tohoto malého regionu se nacházejí tři nejznámější česká lázeňská města – Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, které tvoří takzvaný Západočeský lázeňský trojúhelník. Kromě nich jsou tu ale také Lázně Kynžvart a první radonové lázně na světě Jáchymov. Marně byste hledali podobnou oblast s takovým množstvím různorodých minerálních pramenů a dalších přírodních léčivých zdrojů. Jejich blahodárné působení je ověřeno mnohasetletou zkušeností, špičkovou lékařskou znalostí a prokázáno moderními vědeckými metodami. Ostatně výjimečnost místních lázní byla potvrzena i úspěšnou nominací Slavných lázeňských měst Evropy/Great Spa Towns of Europe na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 2021. Nejedná se však o jedinou úspěšnou nominaci, na seznamu se kromě nich ocitl také Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří či kynžvartská daguerrotypie.

Svůj světový věhlas získal kraj nejen díky lázeňství, ale výjimečné jsou také místní tradiční výrobky. Kromě proslulého bylinného likéru Becherovka, známých minerálních vod Mattoni, Korunní či lázeňských oplatek nabízí tento region mnohem více. Keramické jíly se zasloužily o vysoký počet výroben porcelánu téměř po celém území kraje, nejednu domácnost ve světě zdobí sklo ze slavné továrny Moser a milovníci hudby pak jistě potvrdí, že lokálně vyráběné hudební nástroje mají jedinečný zvuk. A to je skutečně velmi stručný výčet toho nejlepšího ze zdejší produkce.

Jedním z nejvýznamnějších odvětví je i vzhledem k výše uvedenému cestovní ruch. V roce 2022 navštívilo region 1 157 945 hostů. Počtem přenocování na 1 000 obyvatel (14 942,7) se Karlovarský kraj v rámci České republiky umístil na 1. místě. Návštěvníky do regionu láká i pestrá nabídka kulturních a sportovních akcí, z nichž nejznámější jsou Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Chopinův festival v Mariánských Lázních, Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana v Ostrově nebo například Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary. 

Další informace o regionu jsou k dispozici ve Statistické ročence Karlovarského kraje. Jako turistický průvodce vám pak poslouží portál Živý kraj, kde najdete užitečné tipy na výlety a zajímavosti z našeho kraje.

Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová
Datum aktualizace 10. 1. 2024 - 07:41