Domů Karlovarský kraj O kraji Karlovarské inovační centrum

Karlovarské inovační centrum

Typ projektu Strategické projekty
Oblast projektu Rozvoj regionu a územního plánování

Logo KIC

​Základní informace o projektu

• Financování: Operační program Spravedlivá transformace
  • Priorita: Karlovarský kraj
  • Specifický cíl 1.2: Výzkum, vývoj, inovace
  • Realizace projektu v letech: 2022 – 2026
  • Rozpočet projektu na projektovou přípravu a fyzickou realizaci: 635 000 000 Kč
  • Celkové způsobilé výdaje projektu: 485 337 250,76 Kč, z toho dotace EU max. 85 % - 412 536 663,15 Kč
  • Registrační číslo projektu: CZ.10.01.01/00/22_001/0000271

Popis projektu

Jedná se o vybudování v území zcela jedinečné inovační infrastruktury - Karlovarského inovačního centra (KIC), jejímž cílem je zvýšení intenzity výzkumných, vývojových a inovačních aktivit v kraji mezi podnikatelskými subjekty, veřejným sektorem a výzkumnými pracovišti. Samotný projekt zahrnuje výstavbu víceúčelového komplexu vzájemně propojených tří objektů Karlovarského inovačního centra, kde bude kromě pronájmu prostor a s ním spojených služeb v rámci činnosti KIC nabízeno především poradenství související se zahájením podnikání a rozvojem inovačních aktivit. V tomto ohledu se může jednat například o služby v oblasti komercializace know-how, transferu technologií či individualizované inkubační a akcelerační programy. Poradenství bude také zahrnovat návrh potřebných školicích a vzdělávacích akcí na míru potřebám jednotlivých firem. Současně bude docházet k prezentaci aktivit v rámci Karlovarského inovačního centra, sdílení příkladů dobré praxe a výměně zkušeností mezi podnikatelskou, vědeckou, výzkumnou a veřejnou sférou

Cílem projektu

Cílem realizace projektu je pořízení novostavby KIC, která v sobě obsahuje veškeré provozy nutné pro bezproblémové fungování. Realizace projektu významně přispěje k řešení zásadních rozvojových problémů Karlovarského kraje, mezi které patří nízká produktivita práce, nedostatečně vyspělá struktura ekonomiky s velkým podílem odvětví a výroby s malou přidanou hodnotou, minimální příliv zahraničních investic, nízký podíl vysokoškolsky vzdělaných a vysoce kvalifikovaných lidí, absence výzkumných a vývojových aktivit či minimální inovativnost podniků.

Přínos projektu

Vybudování Karlovarského inovačního centra je jedním z klíčových strategických projektů Karlovarského kraje pro přenos a rozvoj lokálního know-how a znalostí. Existencí KIC budou mj. podpořeny malé a střední podniky, oblast výzkumu a vývoje i zavádění inovací a nových technologických řešení. Průřezovým nástrojem restrukturalizace bude digitalizace, která přispěje k rychlejší změně hospodářské struktury a snížení dopadů transformace energetiky a těžby uhlí.

KIC napomůže svojí činností místním podnikům k jejich modernizaci a správnému zacílení na nové perspektivní obory, k vyhledávání nových příležitostí, inovačním aktivitám i vývoji nových produktů a technologií. V podnicích tak budou vznikat nová pracovní místa, zvýší se počet startupů i podnikatelských subjektů obecně. Aktivity realizované v KIC povedou k rozvoji nových řešení a podpoře podnikání v různých odvětvích. Zvýší se příležitosti pro výzkumné a vývojové aktivity ve firmách i ve veřejných výzkumných organizacích. V dlouhodobém horizontu budou vznikat pro KK zcela nové obory, které mohou zformovat jedinečnou strategickou specializaci Karlovarského kraje.

Realizací projektu KIC se budou otevírat příležitosti pro vznik nových technologií, rozvoj robotizace a digitalizace či dalších různorodých aktivit v oblasti VaVaI. Na tuto transformaci bude reagovat i trh práce, neboť budou vyžadovány nové kompetence pracovní síly, nové odborné činnosti i zvyšování kompetencí stávajících pracovníků na všech úrovních. Stěžejním úkolem KIC tak bude identifikovat a rozvíjet inovační projekty, v rámci kterých, bude KIC podporovat pronikání takto zaměřených firem na oborově blízké či nové trhy, a tím přispěje k jejich stabilní pozici na trhu práce a kontinuálnímu růstu ve vytváření pracovních míst.

Jedním z témat, kterému se bude budoucí výzkum umístěný v KIC věnovat, je hledání budoucího využití území po těžbě hnědého uhlí. Z tohoto důvodu je velmi důležitá časová návaznost vybudování plánované infrastruktury a očekávaného ukončení těžby. KIC svými aktivitami přispěje k odborné diskusi o využití regionu z hlediska potřebného vývoje a výzkumu dříve, nežli bude samotná těžba ukončena.

Za stránku zodpovídá Ing. Martin Ševic