Domů Aktuality Záchranka Ještě Zlepšila Kontrolu Zdravotnického Materiálu Používaného Při Výjezdech

Záchranka ještě zlepšila kontrolu zdravotnického materiálu používaného při výjezdech

Opatření zavedl ředitel Územní zdravotnické záchranné služby Ivo Tukinski poté, kdy se v lékařském kufru, jenž je nezbytnou součástí vybavení záchranářů, našly před výjezdem posádky použité flexily, za pomoci kterých se do žil aplikují léky. Díky kontrolnímu systému fungujícímu na ÚZZS se na chybu přišlo včas.

V případě, že by lékař v akci aplikoval použitou flexilu, mohlo dojít k závažnému ohrožení zdraví pacienta. Ředitel záchranky proto podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Kontroly zdravotnického kufru, jehož minimální obsah je stanoven platnou vyhláškou, se provádějí na základě denních a týdenních harmonogramů práce středního zdravotnického personálu. Před každou směnou jej kontrolují sestry, které musí doplnit chybějící zdravotnický materiál nebo léky, vyřadit použitý materiál s prošlou expirační lhůtou a nahradit novým.

V uplynulém týdnu kufr kontrolovala před výjezdem hlavní sestra. „Při rutinní kontrole ovšem zjistila, že kufr obsahuje devět použitých flexil se stopami krve. Mohlo by se teoreticky stát, že by zdravotnický personál ve stresu nebo v chvatu mohl odložit jednu použitou flexilu zpět do kufru namísto do vyhrazené nádoby na infekční materiál. Považuji za hrubou nedbalost, že tam bylo devět kusů najednou,“uvedl Tukinski. Ten také okamžitě uplatnil finanční postih sestry, která kufr kontrolovala ještě před nálezem použitého materiálu. „Často vyjíždíme v noci, k dopravním nehodám nebo k úrazům, jde o čas a zdravotnický personál pracuje pod velkým tlakem. Mohlo by tedy při zanedbání kontroly dojít k tomu, že by flexilu se zbytky krve použil u dalšího pacienta, aniž by si všiml, že není nová. Ošetřovaný člověk by se tak mohl nakazit infekčním onemocněním,“ vysvětlil Tukinski. Hned po této události prošly kontrolou všechny ostatní zdravotní kufry, kterých je na všech výjezdových stanovištích záchranky v regionu asi 30. V žádném z nich se závadný materiál nenašel.

Vedení záchranky na základě tohoto případu zostřilo kontrolu lékařských kufrů na všech svých stanovištích. Flexily v původním šroubovacím obalu byly nahrazeny novým balením krytým fólií, u které je na první pohled patrné, jestli je neporušená. V době střídání posádek teď navíc kontrolují kufry dvě osoby - přicházející a odcházející sestra. Zprávy o kontrole se pak uvádějí v hlášení. „Jde o případ, kdy za pomoci včasné kontroly nebyl pacient ohrožen a za to patří dík vedení záchranné služby. Nově nastavená opatření jsou ještě přísnější, což určitě není na škodu,“ uzavřel krajský radní Václav Larva.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 21. 10. 2011 - 12:08