Domů Aktuality Za záchranu z toužimského komína získal lezec medaili za statečnost

Za záchranu z toužimského komína získal lezec medaili za statečnost

Celkem tři medaile za statečnost za mimořádné činy při záchraně života udělil generální ředitel hasičů. Dvě medaile získali strážník Městské policie Děčín Josef Šerý za záchranu topícího se mladíka a Martin Kusyna z Ostravy za záchranu dvou osob z hořícího bytu. Poslední medaili pak obdržel v letošním roce jediný oceněný profesionální hasič Petr Dvořák, sloužící na stanici v Mariánských Lázních.

Medaile generální ředitel udělil u příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československého státu Oficiální ocenění převzal Petr Dvořák v pondělí z rukou Ministra vnitra České republiky Jana Kubiceho a generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky Miroslava Štěpána v prostorách Trojského zámku v Praze.

Petr Dvořák jako člen lezecké skupiny ze stanice v Mariánských lázních zasahoval společně s kolegy z Toužimi a také kolegy z Plzně povolaných s padesátimetrovým žebříkem u události, kdy mladý muž vylezl se sebevražedným úmyslem na komín bývalé teplárny v Toužimi do výšky 60 metrů. Z chování mladíka bylo možné předpokládat, že je pod vlivem alkoholu nebo omamných látek.

 Petr Dvořák se vzhledem k časové tísni nabídl, že vystoupá k mladíkovi sám a naváže s ním kontakt. To se mu podařilo a cílenou komunikací ho přesvědčil, aby neskákal. Následná záchrana pak už probíhala podle naučených postupů. K záchraně je ale nutné upřesnit, že celá komunikace probíhala ve výšce šedesáti metrů a lezec nevěděl, zda nebude mladíkem napaden.

Dalších 43 příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky pak v Trojském zámku převzalo medaile Za věrnost, která je udělena jako ocenění dlouhodobého dosahování velmi dobrých výsledků ve služební činnosti.

(Foto HZS ČR)

Datum aktualizace