Domů Aktuality Výstava "Křížová cesta – rok před stopadesátkou" v Nejdku

Výstava "Křížová cesta – rok před stopadesátkou" v Nejdku

Ve čtvrtek 1. listopadu 2007 bude v nejdecké pobočce Krajského muzea Karlovarského kraje, Muzea Karlovy Vary otevřena výstava dětských prací výtvarných, fotografických a literárních na téma křižák obecný a „Křižák“ v Nejdku. Práce žáků nejdeckých škol jsou inspirovány největší nejdeckou událostí roku 2008, kdy v roce 150. výročí dokončení věhlasné křížové cesty ( byla vysvěcena 24. 10. 1858) bude znovu vysvěcena a slavnostně otevřena obnovená Nejdecká křížová cesta.
Mottem dětských prací se stal pavouk křižák obecný, latinsky Araneus diadematus. Diadémem – královskou čelenkou nazval vysoký železný krucifix na vrcholu Křížového vrchu nad Nejdkem počátkem 20. století slavný nejdecký kronikář Josef Pilz.

Ve svých výtvorech vyjadřují děti, vedeny svou fantazií a nápady, svůj vztah ke svému městu, k umění, projevují zájem o kulturní dědictví, které ve městě zanechali němečtí tvůrci největší krušnohorské galerie v přírodě.

Soutěž dětských prací vyhlásilo občanské sdružení JoN - „Jde o Nejdek“, které ve spolupráci s městem Nejdek obnovuje od roku 2001 Nejdeckou křížovou cestu, zdevastovanou v době totality.

Výstavu pořádají v Nejdku Krajské muzeum Karlovarského kraje, Muzeum v Karlových Varech; občanské sdružení JoN – „Jde o Nejdek“ a školská komise Rady města Nejdku. Návštěvníci mohou dětské práce v nejdeckém muzeu shlédnout do 22. listopadu.
Datum aktualizace