Domů Aktuality Starostové Diskutovali S Vedením Kraje

Starostové diskutovali s vedením kraje

Na sedmdesát starostů a zástupců obcí a měst se sešlo na pracovním jednání s vedením Karlovarského kraje. Hovořilo se například o podfinancování sociálních služeb, problémech ve školství, dopravě či rušení poboček České pošty.

Starosty uvítal hejtman Josef Novotný, který prezentoval využití ze strukturálních fondů Evropské unie. „Největší objem finančních prostředků jsme vyčerpali z Operačního programu doprava, kde jsme celorepublikově dosáhli na téměř 65 procent prostředků,“ uvedl hejtman Novotný s tím, že by v dalším programovacím období upřednostnil takové programy, které by obcím umožňovaly dosáhnout na evropské peníze přímo, bez další centralizace z Prahy. Starosty rovněž informoval o sestavování rozpočtu Karlovarského kraje. „Vycházeli jsme z aktuální ekonomické situace, proto máme zpracovány dvě varianty rozpočtu. Ta první počítá s mírným nárůstem HDP, tak druhá pak s jeho stagnací až poklesem. Spořit chceme především na vnitřních výdajích, plánované investice by neměly být ohroženy,“ vysvětlil Josef Novotný. Rozpočet je podle jeho slov prorůstový, což znamená, že kraj nebude omezovat své investice jako je například výstavba pavilonu akutní medicíny v areálu Karlovarské krajské nemocnice.

Dalším ožehavým tématem byla oblast sociálních věcí. „Na zajištění sociálních služeb v současném rozsahu potřebujeme 296 milionů korun. Máme přislíbeno pouze 203. Pokud neseženeme zbývajících 93 milionů, bude to znamenat faktické ohrožení sociálních služeb v regionu,“ konstatoval náměstek hejtmana Miloslav Čermák. Regiony navíc podle jeho slov kvůli reformě veřejné správy přicházejí o kompetence a potřebná péče se tak vzdaluje občanům, místo aby se jim přibližovala.

Vážná situace je rovněž v regionálním školství. „Demografický vývoj je neúprosný. Obchodní akademie v Karlových Varech v minulých letech otevírala i šest prvních ročníků. V současné době má jeden první ročník. Naše chlouba, Střední hotelová škola v Mariánských Lázních nemá poprvé od roku 1926 v prvním ročníku ani jediného cukráře,“ nastínil situaci radní pro oblast školství Vratislav Emler s tím, že se kraj nevyhne redukci oborů na některých školách.

Závěr setkání patřil zástupcům České pošty, kteří čelili kritice starostů kvůli rušení poboček a špatné dostupnosti poštovních služeb v obcích.

Datum aktualizace 30. 11. 2011 - 15:50