Domů Aktuality ​Rotariáni odhalí v Nejdku pamětní desku Goethovi

​Rotariáni odhalí v Nejdku pamětní desku Goethovi

​Karlovarští rotariáni pokračují v obnově pamětních desek, které připomínají návštěvy německého velikána v našem kraji. Další z nich bude slavnostně odhalena v Nejdku v sobotu 30. srpna. Součástí programu bude i vystoupení Alfréda Strejčka a Jitky Molavcové.

Ne každý ví, že známý umělec a vědec zavítal do krušnohorského městečka v roce 1786. Jeho návštěvu teď bude připomínat pamětní deska s portrétem, který zhotovil nejdecký výtvarník Heřman Kouba. Slavnostní odhalení se uskuteční v 10 hodin u polikliniky naproti žulové skále s dochovanou románskou hradní věží. Tu Goethe mimo jiné zvěčnil i v jednom z dopisů své tehdejší milence Charlottě Steinové.

Stejně jako na Andělské Hoře i v Nejdku budou u silnice na Nové Hamry vysázeny dva symbolické Stromy porozumění – dub a lípa. Poblíž pomníku pak bude zasazen unikátní strom ginkgo biloba, jehož lístky vkládal Goethe do dopisů svým přátelům.

V rámci doprovodného programu je pro návštěvníky v předsálí nejdeckého kina připravena výstava výtvarných prací žáků z místních škol. Tématem výstavy je „Kresli jako Goethe“. Součástí akce bude i vystoupení Alfréda Strejčka a Jitky Molavcové v pásmu z myšlenek a životních příběhů Goetha. To se uskuteční ve velkém sále kina. V hudební části programu pak vystoupí sopranistka Jitka Šulková a klavírista Aleš Vítek s výběrem sonát a písní spjatých s mistrem.

Projekt na obnovení pamětních desek byl podpořen hejtmanem Karlovarského kraje Josefem Novotným, obcí Andělská Hora, městem Nejdek, krajanským sdružením Glück auf Augsburg, Česko-německým fondem budoucnosti a Rotary kluby Annaberg a Weimar. Odhalení této desky nebude poslední, další akce následuje 27. září ve Svatošských skalách.
Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová
Datum aktualizace 26. 8. 2014 - 12:40