Domů Aktuality Muzika na schodech

Muzika na schodech

Lidové tance a hudba ve spojení s veselým vyprávěním z karlovarské historie – tím se stane nevšední pořad „Muzika na schodech“, který se odehraje v karlovarském muzeu na Nové louce v rámci 16. Karlovarského folklorního festivalu.

„Po dvouleté pauze, kdy v předchozích letech probíhala podobná folklórní setkání v muzeu Zlatý klíč, který nám však už nepatří, jsme se rozhodli využít pro prezentaci vybraných souborů vestibulu karlovarského muzea. Přestože prostory nejsou zcela ideální, věřím, že protiváhou bude příjemná a nenucená atmosféra a zároveň i možnost volné prohlídky celého muzea i výstavy“, zve ředitelka muzea Lenka Zubačová. Hudební a taneční část obstarají soubory La Gimbeurtée d’Chiddes z Francie, Muzika Chodského souboru Mrákov z Mrákova a Lidová muzika Vycpálkovců z Prahy.

Průvodcem vybranými úseky z historie města bude historik Stanislav Burachovič. Milovník humorných historek seznámí návštěvníky s žertovnými příběhy karlovarských dějin. Bude se jednat o několik vstupů mezi jednotlivými vystoupeními folklorních souborů. „Návštěvníci se dozvědí, jak děti ze základních škol interpretují pověst o objevení Karlových Varů, vyslechnou, jak v roce 1630 Albrecht z Valdštejna s asi devítisetčlenným doprovodem navštívil Karlovy Vary a vyjedli město, dále humorná lázeňská ponaučení z roku 1622, vyprávění o požáru města v roce 1604, který vznikl díky tomu, že si tři sestry rozpouštěly na kamnech máslo. A také budu vyprávět příhodu o tom, jak v Císařských lázních jednou uklouzla manželka tehdejšího nejvyššího představitele Sovětského svazu Brežněvová. Začala křičet, že šlo o atentát a uklouznutí pak asi týden vyšetřovala tajná policie“, přibližuje historik.

 Odlehčená přednáška spojená s folklorem se uskuteční v sobotu 3. září od 14 hodin. Vstup je zdarma. Návštěvníci si mohou rovněž prohlédnout výstavu „100 let terénní archeologie v Karlovarském kraji“ a stálou expozici.

Datum aktualizace