Domů Aktuality Lidem postiženým těžkým infarktem pomůže nové kardiointervenční centrum

Lidem postiženým těžkým infarktem pomůže nové kardiointervenční centrum

Karlovarský kraj bude mít konečně své vlastní kardiointervenční centrum, které vybuduje v karlovarské nemocnici. Od poloviny letošního roku bude sloužit nejen pacientům z Karlovarského kraje, ale také lidem z části Plzeňského a Ústeckého kraje.

Komise při Ministerstvu zdravotnictví včetně VZP schválila na počátku dubna kardiointervenční centrum tak, aby jeho provoz byl připraven k 1.7.2005,“ říká radní Karlovarského kraje pro oblast zdravotnictví Jiří Mutinský. „Rada kraje se již zabývala tím, jaká je nutnost dofinancování přístrojového vybavení, protože i ostatní navazující oddělení potřebují technicky vylepšit. Jde o pořízení monitorů zhruba za 8 milionů korun, telemetrie ze 2,5 milionů, a dále se jedná o ultrazvuk za 2,5 milionů, intraaortální balónkovou kontrapulzaci cca za milion korun a další vybavení celkem zhruba za 18 milionů. Kardiocentrum bylo samozřejmě naší prioritou, protože podle statistiky je Karlovarský kraj na předním místě v ČR v úmrtí na  kardiovaskulární onemocnění u žen i mužů.

Dosud jsme všechny případy těžkých infarktů museli vozit do Plzně, případně do Prahy. Domníváme se, že po vybudování kardiocentra dojde k podstatnému zvýšení šance na přežití lidí s těžkými srdečními příhodami,“ doplňuje Jiří Mutinský. Kardiointervenční centrum Karlovarského kraje bude sloužit i pacientům z části okresu Plzeň- sever a části Chomutovska;Předpokládané náklady na realizaci kardiocentra dosahují výše 50 milionů korun,“ vysvětluje hejtman Josef Pavel. „Rada kraje projednala v minulých dnech přijetí finančního daru ve výši 15 milionů od spol. Karlovarské minerální vody a schválila použití těchto peněz  jako pomoci s dobudováním kardiointervenčního centra,“ uzavírá hejtman Pavel.

Datum aktualizace