Domů Aktuality Krajská Tripartita Řešila Nezaměstnanost, R6 I Čerpání Evropských Dotací

Krajská tripartita řešila nezaměstnanost, R6 i čerpání evropských dotací

Zástupci vedení Karlovarského kraje, zaměstnavatelů i odborů se sešli v posledním červnovém týdnu na Krajském úřadě Karlovarského kraje, aby diskutovali o míře nezaměstnanosti v regionu, o možnostech změny zpoplatnění rychlostní komunikace R6 nebo o současné situaci ROP Severozápad.

V úvodu jednání informoval přítomné vedoucí inspektor Oblastního inspektorátu práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj Miroslav Duchek o kontrolní činnosti inspektorátu. Ten se v letošním roce zaměřuje především na tzv. „černou práci“ve firmách, kontroly se ale týkají například i školských zařízení s odbornou výukou. „Školy například v dílnách provozují technická zařízení, na něž nemají platné revize,“dodal Duchek.

O výsledku hospodaření Karlovarského kraje hovořil náměstek hejtmana Martin Havel. Upozornil na to, že se kraji podařilo za uplynulý rok ušetřit v běžném provozu přes 59 milionů korun. Kraj navíc úspěšně pokračoval v realizaci velkých investic. „Odeslali jsme také dopis premiéru vlády Petru Nečasovi, který v médiích uvedl, že za vlády současné krajské koalice stouplo zadlužení Karlovarského kraje 6, 6krát oproti předchozím letům a důrazně jsme se proti tomuto tvrzení ohradili,“vysvětlil Havel s tím, že ke zvýšení dluhu kraje došlo za minulé krajské vlády v čele s ODS, která zvýšila zadlužení kraje o 2 miliardy 100 milionů korun – a to díky uzavření úvěrových smluv na realizaci naplánovaných projektů, na něž bylo možno čerpat evropské dotace. Členové tripartity postoj kraje podpořili.

Na tradičně nízké úrovni se stále drží míra nezaměstnanosti na Chebsku, v Chebu dosáhla v uplynulém měsíci 8, 9 procenta, na Karlovarsku dosáhla 9, 4 procenta, nejvyšší je na Sokolovsku – 11, 7 procenta. „Do veřejné služby se podařilo zapojit přes 900 uchazečů evidovaných na Úřadu práce,“ uvedl ředitel Úřadu práce Kamil Řezníček.

Zástupci tripartity se také zabývali problematikou plánovaných úspor ministerstva zdravotnictví v oblasti lázeňství. „Ministerstvo zdravotnictví chce na restrikci lázeňské péče ušetřit až 1, 5 miliardy korun. Znamená to zásadní dopady na fungování lázeňských zařízení v našem regionu a na zaměstnanost v této oblasti,“ zdůraznil krajský radní Václav Larva s tím, že plánované změny se týkají zkrácení doby lázeňských pobytů a změn v indikačním seznamu. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR v této souvislosti přišel s peticí za záchranu českého léčebného lázeňství, v níž vyzdvihuje medicínské výsledky v oboru českého lázeňství a zásadně odmítá nekoncepční úsporná opatření ministerstva. Radní Larva také upřesnil, že se plánuje výběrové řízení na nového ředitele Zdravotnické záchranné služby Karlovarského krajem, které by mělo proběhnout v září letošního roku.

Náměstek hejtmana Petr Navrátil představil plán Karlovarského kraje docílit zavedení pásmové dálniční známky, která by pro úsek R6 z Karlových Varů do Chebu mohla být podstatně levnější než současná roční dálniční známka. „ K dispozici máme také nový strategický dokument k rozvoji silniční sítě v regionu, který nám ukazuje, jaké jsou priority řešení stavu krajských silnic. Investice do rekonstrukcí úseků samozřejmě závisejí na úspěšnosti v získávání evropských dotací a ve výkupu pozemků podél silnic,“uvedl Navrátil. Tripartita, která už dříve protestovala proti zpoplatnění R6, bude o zavedení levnější dálniční známky usilovat společně s vedením kraje.

S nejbližšími plány Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad seznámil tripartitu nově zvolený místopředseda výboru Jakub Pánik. „Povedlo se nám to nejdůležitější, přesvědčit na posledním jednání výboru ústeckou stranu, aby se co nejdříve začal řešit odvod peněz z projektů společnosti Krajská zdravotní, a to do konce července. To je podle ministerstev financí a pro místní rozvoj hlavní podmínka obnovení certifikace a plateb v rámci ROP Severozápad,“ vysvětlil Pánik. Kritizoval také bývalého zaměstnance Úřadu Regionální rady Leo Steinera za tvrzení o korupčním prostředí v ROP Severozápad nepodložené dosud konkrétními důkazy. „Věřím, že nebudou faktické důvody pro to, aby nebyl obnoven tok peněz, dotací na projekty v ROP Severozápad,“ poznamenal Pánik. Připomněl však, že v souvislosti s auditní misí Evropské komise, která se uskutečnila na počátku června, může ještě dojít k vyměření sankce za pochybení v projektech, jež auditoři posuzovali.

 

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 29. 6. 2012 - 07:08