Domů Aktuality Karlovarský kraj má nové samolepky, vyvracejí předsudky a budují krajskou identitu

Karlovarský kraj má nové samolepky, vyvracejí předsudky a budují krajskou identitu

nové samolepky Karlovarského kraje

Karlovarský region se dlouhodobě potýká s hluboko zakořeněnými předsudky, které ovlivňují jeho vnímání mezi místními a zbytkem obyvatel České republiky. V médiích přetrvávají historické i současné stereotypy, jež zkreslují celkový stav kraje a lokální kvalitu života. Prvním krokem k tomu, aby se obraz Karlovarského kraje zlepšil, je přestat neopakovat tyto zjednodušené představy a ukázat reálný stav věcí. A právě o to se snaží i nové samolepky Karlovarského kraje.

„Karlovarský kraj si s sebou nese cejch nejhoršího kraje vůbec. Proti tomuto přízvisku se dlouhodobě snažíme vymezit a realizovat kroky, které ho vyvrací. Otevíráme nové vysokoškolské obory, finančně podporujeme oblasti, jež region nejvíce tíží, a celkově usilujeme o to, aby byl karlovarský region kvalitním místem k životu. Nestydíme se ukázat, že jsme hrdí na to, odkud pocházíme a kde žijeme. A zároveň chceme dokázat všem, že Karlovarský kraj je skutečně lepší, než si všichni myslí,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Samolepky proti předsudkům

Tvrzení „Karlovarský kraj lepší, než si myslíte“ reaguje na často replikované zkratky o nejhorším kraji vůbec. Ty (nejen) u místních obyvatel mohou vzbudit pocit, že životní úroveň je oproti jiným částem republiky nízká a kraj jim nemá co nabídnout. Průzkumy ovšem ukazují, že kvalita života v regionu je objektivně lepší, než jak je všeobecně posuzována.

Stejně tak je důležité si uvědomit, že život v Karlovarském kraji má celou řadu výhod, díky kterým vyniká. Jedná se o nejlesnatější kraj v České republice a zdejší klimatické podmínky byly oficiálně potvrzeny jako léčebný přírodní zdroj. Unikátem je také minerální voda nebo terapeutická krajina v blízkosti lázeňských center. Lákadlem je i dostupné bydlení, dostatek míst ve školkách, základních i středních školách. Účelem hesla „Karlovarský kraj je nej__ší je zjistit, co si o regionu myslíte. Volné místo nechává prostor pro hlubší zamyšlení nad tím, jaký Karlovarský kraj ve skutečnosti je. Zároveň poukazuje na to, že to, jak vnímáme místo, kde žijeme, je primárně na nás.

Samolepky podporující krajskou identitu

Třetí slogan „Jsem Západočech“, Jsem Západočeška!“ vychází z komplikovaného historického vývoje, kterým si kraj prošel. Vysídlení německého obyvatelstva a následné problematické dosidlování lidmi bez kořenů a vazeb k regionu ztížilo vytvoření a fungování regionální komunity. S tím se obyvatelstvo potýká dodnes.

Občané nesdílí společnou identitu a sounáležitost s místem, kde žijí, a necítí se jako obyvatelé Karlovarského kraje. Nejvíce tohle odcizení vnímáme v oblasti Chebska a Mariánskolázeňska. Proto je podle nás na čase najít označení, se kterým se budou moc ztotožnit všichni lidé z kraje. Jsme nejzápadnější region a mladší generace o sobě často tvrdí, že je ze západu. Můžeme tedy být Západočeši? I to chceme pomocí nových samolepek ověřit.

Nové krajské samolepky si mohou zájemci zdarma vyzvednout na hlavní recepci krajského úřadu. Budeme rádi, když se s námi podělíte o svůj názor, jak se vám samolepky líbí nebo co je vaším nejoblíbenějším heslem. 

Za stránku zodpovídá Mgr. Jarmila Ivasková
Datum aktualizace