Domů Aktuality Dopis hejtmana médiím: Karlovarský kraj a letiště Karlovy Vary

Dopis hejtmana médiím: Karlovarský kraj a letiště Karlovy Vary

Rád bych opravil několik poslední dobou hojně citovaných a opakovaných omylů, se kterými jsem se setkal ve spojitosti s naším krajem a letištěm v krajském sídelním městě.

Co se stalo:
Kraje, které mají na svém území regionální letiště, kromě Karlovarského kraje i kraj Moravskoslezský (letiště Ostrava - Mošnov) a Jihomoravský (letiště Brno - Tuřany), byly osloveny ministerstvem dopravy, které navrhuje tato letiště odstátnit. To kraje vítají a odpovídá to také filosofii Evropské unie. Pokud nebudou tato letiště státní, ale regionální (krajská), je možno na jejich rozvoj najít prostředky v evropských fondech. Regionální letiště mají zároveň velký vliv na atraktivitu a přístupnost jednotlivých krajů, a proto je pochopitelný zájem krajů na jejich dalším rozvoji.
Co se nestalo:
Kraje nechtějí a nebudou letiště privatizovat ani prodávat. Stejně jako např. střední školy či silnice II. a III. třídy, které kraje převzaly od státu, nejsou privátní. Kraje totiž nejsou privátními subjekty, ale veřejnoprávními korporacemi, takže dotyčné instituce zůstávají i nadále veřejnými statky. Stimulem krajů není na letištích vydělat tím, že je prodají, ani nehodlají na provozu letišť vydělávat nějaké závratné peníze, protože regionální letiště nejsou zdrojem závratných zisků. Hlavním výnosem letiště jsou letištní poplatky, které je třeba nastavit tak, aby dopravce stimulovaly, lákaly, a ne odrazovaly svou výší. Pro kraje je naopak důležité, aby letiště fungovala, plnila svou dopravní funkci ve prospěch celého jejich území. Tak přinesou prosperitu, rozvoj cestovního ruchu, rozvoj obchodu a zvýší atraktivitu kraje.

Městské pozemky na okraji letištního areálu nadále městu patří, pouze byly se svolením města oploceny, aby bylo karlovarské letiště, které je letištěm mezinárodním, v souhlasu s mezinárodními bezpečnostními předpisy chráněno. Tyto pozemky zůstanou i nadále v majetku města.

Po chystaném převodu letiště na kraj vznikne obchodní společnost, jejímž úkolem bude letiště provozovat. Město Karlovy Vary bude mít v této společnosti naprosto samozřejmě své zastoupení, a zachová si tak zcela pochopitelně vliv na další rozvoj karlovarského letiště.

JUDr. Josef Pavel

hejtman Karlovarského kraje
Datum aktualizace