Dávky pěstounské péče

Dávky pěstounské péče jsou určené pěstounům, kterým byly do péče svěřeny děti, o které se vlastní rodiče nemůžou nebo nechtějí starat.

Okruh dávek taxativně vymezuje §47e zák. č. 359/1999Sb., o sociálně právní ochraně dětí (dále jen „zákon“) a mají na ně nárok osoby pečující, osoby v evidenci a děti svěřené do péče těchto osob. Kromě toho mají nárok na zaopatřovací příspěvky (jednorázový a opakující se) také lidé opouštějící pěstounskou péči nebo ústavní výchovu.

Mezi dávky pěstounské péče patří :

  • Příspěvek na úhradu potřeb dítěte.
  • Odměna pěstouna.
  • Příspěvek při pěstounské péči
  • Příspěvek při převzetí dítěte.
  • Příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla.
  • Zaopatřovací příspěvek opakující se a příspěvek jednorázový

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte-nahrazuje dítěti výživné od rodičů a slouží k pokrytí běžných měsíčních výdajů dítěte. Jeho výše je závislá na věku dítěte a případně stupni závislosti dítěte na péči jiné osoby.

-více se dozvíte na webových stránkách ÚP ČR: https://www.uradprace.cz/web/cz/prispevek-na-uhradu-potreb-ditete1

 

Odměna pěstouna-náleží zprostředkovaným pěstounům a pěstounům na přechodnou dobu. Její výše je vázána na koeficient minimální mzdy v závislosti na počtu svěřených dětí, jejich zdravotním stavu a typu pěstounské péče. Odměna pěstouna se považuje za příjem ze závislé činnosti a jako taková podléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění a dani z příjmů.

-více se dozvíte na webových stránkách ÚP ČR:  https://www.uradprace.cz/web/cz/odmena-pestouna1

Příspěvek při pěstounské péči-náleží nezprostředkovaným pěstounům. Výše se odvíjí od násobku životního minima v závislosti na počtu svěřených dětí, jejich zdravotním stavu a příbuzenském poměru k pěstounovi. Nepodléhá odvodům na sociální a zdravotní pojištění a dani z příjmů.

-více se dozvíte na webových stránkách ÚP ČR: https://www.uradprace.cz/web/cz/prispevek-pri-pestounske-peci1

 

Příspěvek při převzetí dítěte-jednorázová dávka náležející osobě pečující či osobě v evidenci při převzetí dítěte a slouží k úhradě prvotních výdajů souvisejících se péčí o dítě (např. nákup ošacení, vybavení). Výše dávky je závislá na věku dítěte.

-více se dozvíte na webových stránkách ÚP ČR:  https://www.uradprace.cz/web/cz/prispevek-pri-prevzeti-ditete

 

Příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla-jednorázová dávka v maximální výši 70 % pořizovací ceny motorového vozidla nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100 000 Kč. Součet těchto příspěvků poskytnutých osobě pečující v období posledních 10 kalendářních let nesmí přesáhnout 200 000 Kč. Nárok na ni mají osoby pečující o alespoň 3 děti.

-více se dozvíte na webových stránkách ÚP ČR:  https://www.uradprace.cz/web/cz/prispevek-na-zakoupeni-osobniho-motoroveho-vozidla

 

Zaopatřovací příspěvek (opakující se)-je určen pro mladého dospělého do 26 let, který zůstává i po zletilosti nezaopatřeným dítětem (typicky tedy studuje). Podmínkou je trvání náhradní péče po určitou kvalifikovanou dobu a spolupráce mladého dospělého se sociálním kurátorem obecního úřadu obce s rozšířenou působností; příspěvek činí 17.250,- Kč měsíčně. -více se dozvíte na webových stránkách ÚP ČR: https://www.uradprace.cz/web/cz/zaopatrovaci-prispevek-opakujici-se1

Zaopatřovací příspěvek (jednorázový)-náleží mladému dospělému při odchodu z náhradní péče po dosažení zletilosti, který nemá nárok na zaopatřovací příspěvek opakující se; příspěvek činí 28.750,- Kč.

-více se dozvíte na webových stránkách ÚP ČR: https://www.uradprace.cz/web/cz/zaopatrovaci-prispevek-jednorazovy1

Pěstounská péče je rozlišována na

  • zprostředkovanou pěstounskou péči
  • nezprostředkovanou pěstounskou péči. (podle typu péče vzniká nárok na odlišné dávky):

Zprostředkovaná pěstounská péče –jedná se o pěstounskou péči, kdy pro účely zprostředkování pěstounské péče vyhledá krajský úřad pro děti vedené ve své evidenci žadatele o pěstounskou péči z evidence žadatelů o pěstounskou péči, vedené tímto nebo jiným krajským úřadem. Vybraný žadatel se na základě „oznámení o vhodnosti“, vydaném tímto krajským úřadem dozví, že má možnost seznámit se s vybraným dítětem a podat soudu návrh na svěření tohoto dítěte do jeho předpěstounské péče nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy mu bylo písemné oznámení o vhodnosti doručeno. Dříve toto „oznámení o vhodnosti“ vydávalo také MPSV nebo okresní úřady. V případě zprostředkované pěstounské péče vzniká nárok na dávku odměna pěstouna. Žadatel o dávku pěstounské péče odměna pěstouna musí „oznámení o vhodnosti“ doložit k žádosti o tuto dávku. Pokud žadatel tento dokument nemá, nelze považovat pěstounskou péči za zprostředkovanou a nárok na odměnu pěstouna nevzniká.

Nezprostředkovaná pěstounská péče – jedná se o pěstounskou péči, kdy je dítě v osobní péči osoby příbuzné nebo blízké, případně si pěstoun sám dítě vybral a požádal o jeho svěření do své pěstounské péče. V těchto případech krajský úřad nerozhodoval o zařazení žadatele do příslušné evidence, a především nedošlo k „napárování“ pěstouna ke zcela neznámému dítěti a vystavení oznámení o vhodnosti pěstouna ke konkrétnímu dítěti. Typicky je o dítě pečováno v rámci širší rodiny či komunity. Vzniká nárok na dávku příspěvek při pěstounské péči.

Za stránku zodpovídá Mgr. Iveta Ryšková
Datum aktualizace 20. 9. 2023 - 07:14