Úvodní strana > Krajské listy > Političtí vězňové si v Jáchymově připomněli své utrpení

 Političtí vězňové si v Jáchymově připomněli své utrpení

Jachymovske peklo
Podevatenácté se letos v květnu sjeli do Jáchymova političtí vězňové, zástupci vlády, kraje, starostové města a obcí a představitelé dalších institucí, aby si připomněli zvůli komunistického režimu, který mnohé z politických vězňů připravil o život.

Jachymovske pekloAkce byla tradičně zahájena mší v kostele sv. Jáchyma za účasti arcibiskupa Karla Očenáška a biskupa Františka Radkovského. Před kostelem poté proběhla slavnostní ceremonie kladení věnců. „Je dobře, že jsme se tu opět sešli, protože považuji za důležité neustále tuto historii připomínat i pro generace budoucí,“ uvedl hejtman Josef Pavel.

Jachymovske pekloPředsedkyně Konfederace politických vězňů ČR Naděžda Kavalírová připomněla, proč se všichni každoročně v Jáchymově scházejí. „Podzemí tohoto krásného kraje nese navždy pečeť novodobého otroctví,“ konstatovala Kavalírová s tím, že bývalí političtí vězňové budou pokračovat také v návštěvách středních škol a informovat studenty o prožitém utrpení. „Ještě jsme všechno neřekli. Všechno ne,“zdůraznila s tím, že ještě stále nevyšel zákon o třetím odboji.


Součástí Jáchymovského pekla bylo také slavnostní zpřístupnění štoly Barbora, kterou nechal upravit  Karlovarský kraj v nákladu pět milionů korun. Štola, jejíž prohlídková trasa měří 280 metrů, je  částí budoucího hornického skanzenu realizovaného  Krajským muzeem Karlovarského kraje.

Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 26.5.2008 0:00