Úvodní strana > Krajské listy > Domov pro seniory v Kynšperku nabízí důstojný život i pracovní příležitosti

 Domov pro seniory v Kynšperku nabízí důstojný život i pracovní příležitosti

Pochlovice
Domov důchodců v Kynšperku, jehož zřizovatelem je Karlovarský kraj, se nachází v klidové části Pochlovice, v blízkosti přírody. Zařízení je určeno starším lidem, kterým fyzické či psychické problémy nedovolují samostatný život bez pomoci druhých.

„Sami vidíte, že lidé tu nejsou odloženi a odtrženi od společnosti,“ řekl nám při návštěvě zařízení jeho ředitel a současně ředitel Okresního ústavu sociálních služeb v Sokolově, Pavel Čáslava. „Snažíme se o to, aby se u nás obyvatelé domova necítili jako na pustém ostrově. Tím, že je člověk nucen vyhledat pomoc našeho zařízení, pro něj přece nekončí život. Naši obyvatelé nejsou celodenně upoutáni na lůžko, potřebují ale celodenní asistenci k tomu, aby se v rámci možností mohli zúčastnit normálního života. Stále pro ně připravujeme akce různého charakteru, právě proto, aby nežili na okraji společnosti. V jedné linii se snažíme život z vnějšku dostat k nám.

Ve spolupráci s místními školami pořádáme pro seniory kulturní vystoupení dětí, zveme i trhovce, kteří prodávají přímo v areálu domova, navštěvují nás také kněží z různých církví a slouží pro naše seniory bohoslužby. Tradiční je také loučení s létem. Při tom letošním, v úterý 22. srpna, zpříjemnili den našim obyvatelům hudebníci a kynšperské děti. Ve druhé linii podnikáme s našimi klienty cesty z areálu na místní kulturní akce, na nákupy, do restaurací. Vozíme je také do kina, divadla či do krajské knihovny,“ přiblížil nám život v Domově důchodců v Kynšperku Pavel Čáslava a doplnil: „Od ledna letošního roku jsme takových akcí pořádali více než 400.“
domov důchodců v Pochlovicích


Klienti v kynšperském zařízení žijí jednak v nově opraveném objektu, jednak v bývalém zámečku, který je před rekonstrukcí. „Budova bývalého zámečku je již nevyhovující, opravy jsou nevyhnutelné,“ prozradila radní kraje Ellen Volavková. „Rekonstrukce začne v příštím roce a probíhat bude postupně až do roku 2010, cílem je zkvalitnění bydlení pro naše seniory. Domov patří mezi největší zaměstnavatele v oblasti Kynšperku. Nabízí pracovní příležitosti přímo při provozu, využívá také služeb místních firem, ať jde o údržbářské práce, obchodní či kadeřnické služby nebo pedikúru,“ dodala radní Karlovarského kraje pro oblast sociálních věcí.

„O naše klienty pečuje 70 lidí. Asistenty a pečovatele si vyškolujeme sami,“ informoval nás ředitel domova důchodců. „Práce tu není jednoduchá. Nejedná se jen o fyzickou pomoc, ale velmi důležitý je citlivý přístup ke klientům, laskavost a pochopení. Zajímavé je, že kvalitně tuto práci vykonávají nejen ženy, ale také muži – pracuje jich u nás osm,“ uvedl Pavel Čáslava.

Objekt domova je z bezpečnostních důvodů oplocen, někteří klienti mají problémy s pamětí a mohli by se ztratit. Procházky jim ale umožňuje veliká zahrada s parkovou úpravou a příjemná zákoutí s letními posezeními. Po ukončení rekonstrukce v roce 2010 má Domov důchodců v Kynšperku nabízet svým obyvatelům pouze jedno až dvoulůžkové pokoje.
Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 23.8.2006 0:00