Úvodní strana > Krajské listy > Hejtman: Mrzí mně, že MUDr. David Rath nenese za své výroky odpovědnost.

 Hejtman: Mrzí mně, že MUDr. David Rath nenese za své výroky odpovědnost.

nemocnice Sokolov
Policie nepovažuje výroky ministra zdravotnictví Davida Ratha o údajné rozvrácenosti krajských nemocnic, neprofesionalitě jejich lékařů za šíření poplašné zprávy. Výhrůžka představitelům kraje, že David  Rath zabrání jakékoliv jejich případné hospitalizaci v pražských nemocnicích není podle vyšetřovatele opodstaněná.

V květnu tohoto roku se rada Karlovarského kraj rozhodla podat trestní oznámení na MUDr. Davida Ratha, tehdejšího ministra zdravotnictví, za jeho výroky pronesené při předvolebním mítinku v Sokolově. V trestním oznámení hejtman kraje Josef Pavel konstatoval, že výroky ministra Ratha o údajné rozvrácenosti krajských nemocnic, neprofesionalitě jejich lékařů a výhrůžka představitelům kraje, že MUDr. Rath zabrání jakékoliv jejich případné hospitalizaci v pražských nemocnicích, považuje za šíření poplašné zprávy a za vyhrožování ublížením na zdraví pro výkon pravomoci veřejného činitele.

Policejní orgán Služby kriminální policie a vyšetřování Okresního ředitelství Policie ČR v Sokolově rozhodl svým usnesením ze dne 14. července věc odložit. V odůvodnění uvádí, že MUDr. Rath sám ke svým výrokům v pozdějších vyjádřeních pro tisk uvedl, že svá slova mínil s nadsázkou přehnanou ad absurdum. Dále konstatuje, že k šíření poplašné zprávy nedošlo, neboť nevzbudila živelné negativní ohlasy z řad obyvatelstva či v nemocnicích. K vyhrožování nemohlo podle vyšetřovatele dojít proto, že MUDr. Rath nemohl svou výhružku reálně naplnit a zamezit případné hospitalizaci představitelů kraje.

„To, že bylo toto trestní oznámení odloženo s tím, že nejde o podezření z trestného činu, mě překvapuje“, konstatuje hejtman. „Znamená to, že každý může bezdůvodně a v rozporu se skutečností veřejně prohlašovat, že hospitalizace v Karlovarském kraji je životu a zdraví nebezpečná, a přitom nešíří poplašnou zprávu? Zřejmě stačí potom, když zjistí že by mohl nést trestní odpovědnost, sdělit, že tato prohlášení byla učiněna s nadsázkou přehnanou ad absurdum. Tím se ale přeci otevřeně přiznává k úmyslné pomluvě. Mrzí mne, že se David Rath vyjadřuje tímto způsobem, ačkoliv by jako politik a lékař měl ctít slušnost a etiku. Mrzí mě i to, že za své jednání podle vyšetřovatele nemusí nést odpovědnost.“.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 21.8.2006 0:00