Úvodní strana > Krajské listy > V Karlovarském kraji lidé odevzdali 1174 tun vysloužilých elektrospotřebičů

 V Karlovarském kraji lidé odevzdali 1174 tun vysloužilých elektrospotřebičů

Třídění elektrospotřebičů
​S tříděním takových elektrospotřebičů, jako jsou staré pračky, lednice, sporáky, ale i žehličky nebo světelné zdroje, loni pomáhali i lidé našeho regionu. V přepočtu na obyvatele odevzdal každý z občanů do sběrných kontejnerů průměrně 4 kilogramy.  Celkem 49 203 tun starého elektra pak shromáždil v roce 2020 prostřednictvím své sběrné sítě a předal smluvním zpracovatelům největší český kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin.


„V oblasti třídění elektra ještě máme co dohánět, ale i tak mám radost, že se lidé čím dál více do třídění elektrospotřebičů zapojují. Karlovarský kraj obdržel osvědčení, které dokládá, jak se obyvatelé podílejí na zlepšení životního prostředí. Tu možnost máme i díky dlouhodobé spolupráci právě s  kolektivním systémem Elektrowin,“ uvedl uvolněný zastupitel Karel Jakobec.

Podle dat společnosti Elektrowin se Karlovarský kraj se podílel na snížení produkce skleníkových plynů o 14 014 tun CO2, což představuje stejné množství, které pohltí 5 445 vzrostlých smrků. Znamená to také omezení těžby ropy o 688 469 litrů, které by byly potřebné k výrobě pohonných hmot do osobního auta pro 25 798 cest na trase Praha – Brno po dálnici D1. Přineslo to rovněž úsporu 7 087 241 kWh elektrické energie, která by zajistila téměř stejný počet mycích cyklů myčky nádobí.

„Podíl všech zpětně odebraných elektrozařízení v roce 2020 na celkovém průměrném ročním množství uvedeném na trh našimi výrobci za předchozí tři kalendářní roky dosáhl 50 procent a u chladicích zařízení dokonce 69,3 %,“ vyčíslil předseda představenstva Elektrowin
 a.s. Roman Tvrzník. Největší podíl na loňském rekordním výsledku Elektrowinu měly velké spotřebiče, jako pračky, myčky nádobí, bojlery nebo sporáky (24 159 t), za nimi následovaly lednice a další chladicí technika (16 571 t). Malých spotřebičů – tedy rychlovarných konvic, mikrovlnek, žehliček a podobně – bylo 7 359 tuny. Zbytek tvořily televize a monitory (1 110 t) a světelné zdroje.


Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 7.4.2021 12:50