Úvodní strana > Krajské listy > Pacientům ze Sokolovska pomůže nový tomograf

 Pacientům ze Sokolovska pomůže nový tomograf

Pocitacovy tomograf
Sokolovská nemocnice uvedla do provozu nový počítačový tomograf. Moderní přístroj umožní kvalitnější a rychlejší diagnostiku. Zejména pro pacienty s náhlými mozkovými příhodami může tomograf zkrátit stanovení diagnózy a snížit tak rizika následků.

Náklady na nový počítačový tomograf činily necelých  10 milionů korun. Zhruba dvěma miliony přispěl kraj na nutné stavební úpravy. Přístroj byl financován z rozpočtu  Karlovarské krajské nemocnice, a.s., jejíž součástí jsou kromě nemocnice v Karlových Varech také nemocnice v Sokolově a Chebu.

Podle hejtmana Karlovarského kraje Josefa Pavla tím pokračují slibované investice do rozvoje krajských nemocnic. "A to přes problémy, které jsme měli s hospodařením nemocnic, ale které se daří řešit," uvedl Josef Pavel.Pořízení přístroje souvisí s nedávným otevřením iktové jednotky v sokolovské nemocnici. Ta je specializovaným pracovištěm pro mozkové příhody pro Sokolovsko a Chebsko.

Počítačový tomografNový tomograf umí pracovat velmi rychle při rychlosti snímání 0,6 sekundy na otáčku a vytvoří až 16 snímků za vteřinu. Během krátkého časového úseku tak lze vyšetřit úsek těla delší než 150 cm. Přístroj tak umí vyšetřit například zároveň hrudník i břicho. Další podstatnou výhodu pro pacienta je fakt, že moderní technologie umožňuje podávat nižší množství kontrastní látky. Při vyšetření se sníží nepříjemné vedlejší účinky i riziko alergické reakce.

Nemocnice doposud počítačový tomograf neměla, nemocní museli využívat starší přístroj na soukromé poliklinice v Sokolově.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 17.7.2008 0:00