Úvodní strana > Krajské listy > Zdravotnická záchranná služba bude mít moderně vybavený dispečink

 Zdravotnická záchranná služba bude mít moderně vybavený dispečink

Vybaveni zachranky
Nové sídlo Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, které bude dokončeno v červnu, získá moderní technologické vybavení. Díky němu bude moci lépe řídit zásahy svých týmů a zvýšit úroveň komunikace při výjezdech nejen mezi dispečinkem a posádkou, ale také například s hasiči.

Celkové náklady projektu dosáhnou výše 35 milionů korun, přičemž dotace Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného operačního programu MV ČR činí 28,3 milionů korun. Zbývajících 6,7 milionů korun uhradí kraj z vlastních zdrojů. „Realizace projektu je nesmírně důležitá pro vzájemné propojení jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Dnes má záchranka k dispozici zastaralé technologie, omezenou možnost předávání dat, ale i neefektivně nastavené procesy. To všechno se postupně začne měnit, operační středisko bude vybaveno novými servery, terminály nebo moderním systémem pro sledování pohybu vozidel. Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje se dokončením tohoto projektu posune na celorepublikovou úroveň,“uvedl Martin Havel, náměstek hejtmana Karlovarského kraje.

V současnosti probíhají výběrová řízení na dodavatele technologií. Ty se budou postupně instalovat v novém sídle záchranky, které Karlovarský kraj buduje v areálu krajských institucí v Karlových Varech – Dvorech. Do 1. července 2013 by mělo být veškeré nové vybavení k dispozici v ostrém provozu. „Některé dílčí části systému ale samozřejmě mohou fungovat už dříve,“ dodal ředitel záchranné služby a Karlovarské krajské nemocnice Luděk Nečesaný. Podle něj se paralelně s projektem modernizace vybavení záchranné služby rozběhla centralizace jednotlivých dispečinků a vedení záchranky také počítá s tím, že naváže užší spolupráci se zdravotnickou záchrannou službou v Plzeňském kraji.

V uplynulém roce vyslala tři operační střediska Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje výjezdové skupiny k téměř 23 tisícům případů, kdy šlo o záchranu života či zdraví obyvatel regionu. Sloučením pracovišť do jednoho krajského operačního střediska dojde k naplnění požadavků legislativy platné od 1. dubna 2012. Moderní centrální dispečink vybavený podle současných trendů v komunikačních technologiích bude řídit pohyb výjezdových skupin v celém kraji.

Za stránku zodpovídá: Jana Pavlíková
Datum vydání: 25.4.2012 0:00