Úvodní strana > Krajské listy > Studentky zaujaly krásy zimního Irkutsku

 Studentky zaujaly krásy zimního Irkutsku

Studentky u hejtmana
Dvě studentky Prvního českého gymnázia v Karlových Varech s pedagogickým doprovodem se v polovině února zúčastnily konference vzdělávání Evrika v ruském Irkutsku. Za práci o historii Karlových Varů si z daleké Sibiře odvezly první místo.

O zážitky ze zajímavé cesty se všichni podělili s hejtmanem Josefem Novotným, radním Jaroslavem Borkou a zástupcem ruského konzulátu Alexandrem Budajevem. Studentky Denisa Plachá a Anna Caldrová s pedagogy Evou Hankovou a Bohumilem Peroutkou měly v Irkutsku nabitý program.

Kromě úspěšné účasti v soutěžích, která zahrnovala znalosti z historie, místopisu, informačních technologií, psychologie, matematiky či chemie a ekologie, navštívily nedaleké jezero Bajkal, seznámily se s historií i současností města Irkutsk a navštívili místní školy. „Byli jsme velmi mile překvapeni vybaveností místních škol. Studenti zde mají k dispozici moderní techniku a učí se v příjemném prostředí,“ uvedla profesorka Eva Hanková.

Podle jejích slov se konference se zúčastnili jako zástupci Mongolska a Jižní Koreje. „Jejich ruština ale zdaleka nebyla na tak vysoké úrovni jako ruština našich děvčat. Obě studentky neměly v komunikaci žádný problém,“ dodala Eva Hanková. „Domluvily jsme se bez problémů, místní lidé jsou velmi vstřícní v Irkutsku se nám opravdu líbilo,“ zhodnotila pobyt Denisa Plachá.

Karlovarský kraj má s Irkutskem uzavřenou smlouvu o vzájemné spolupráci. Krajská delegace město navštívila u příležitosti 350. výročí založení města. „Bylo to v letních měsících, kdy je i na Sibiři kolem 22 stupňů celsia. Vy jste měli možnost poznat pravou sibiřskou zimu,“ srovnával oba pobyty hejtman Josef Novotný. Radní Jaroslav Borka ocenil, že čeští studenti opět studují ruštinu a navazují na tradici studijních pobytů v Rusku.

Za stránku zodpovídá: Andrea Bocková
Datum vydání: 27.3.2012 0:00