Domů Aktuality Zlatý Klíč zve na výstavu umění tajemného kmene Makondů a Chewů

Zlatý Klíč zve na výstavu umění tajemného kmene Makondů a Chewů

Atmosféru prodchnutou vůní dálek a exotických dřev si mohou vychutnat návštěvníci výstavy v krajském muzeu Karlovarského kraje „Dům Zlatý klíč“. Pod názvem „Umění afrických Makondů a Chewů“ se skrývá soubor dřevořezeb, obrazů Tingatinga a fotografií, který představí umělce tzv. „přírodních národů“ z Tanzánie a Malawi.
K vidění jsou unikátní řezbářská díla z ebenu, palisandru nebo dalších exotických dřev jako „mwanga“, „mninga“ nebo „ntangantanga“. Expozice obsahuje figury bojovníků Angoni v životní velikosti, masku moudrosti „Mua“ vysokou 2,2 metru nebo unikátní sloupy vzájemně propojených figur, tzv. stromy života „Ujamaa“.

Součástí výstavy je také prezentace projektu sdružení „Školy pro Afriku“, jehož cílem je výstavba řezbářského centra v Chikundi v jihovýchodní Tanzánii http://www.chikundi.com a následná registrace tzv. nehmotného světového kulturního dědictví etnika Makonde do UNESCO. Jde o projekt v oblasti východní Afriky zcela ojedinělý. Představuje možné řešení, jak zlepšit pracovní podmínky zdejších řezbářů, kteří patří k nejlepším lidovým umělcům afrického kontinentu, přestože region je nejzaostalejším v celé zemi. Patronem výstavy je známý český cestovatel, spisovatel a etnolog, karlovarský rodák Dr. Miloslav Stingl. Navštívit ji můžete do 30.8. 2007

Datum aktualizace 28. 5. 2007 - 07:09