Domů Aktuality Zástupci krajů si ve Velimi prohlédli nová kolejová vozidla

Zástupci krajů si ve Velimi prohlédli nová kolejová vozidla

Na začátku týdne představili výrobci kolejových vozidel na zkušebním okruhu ve středočeské Velimi zástupcům jednotlivých českých regionů nové vlaky. Akci zorganizovala Asociace krajů ČR společně s Výzkumným ústavem železničním.

Své produkty prezentovaly 4 firmy – ŠKODA Vagonka, Stadler, Siemens a polský výrobce PESA. Představitelé krajů se tak mohli seznámit například s dvoupodlažní elektrickou jednotkou City Elefant, která disponuje 310 sedadly a dokáže vyvinout maximální rychlost 160 km/h. K vidění bylo také lehké vozidlo Atribo s motorovým pohonem, jež pojme k sezení 151 cestujících a jede maximální rychlostí 120 km/h.

„V současnosti byla vyhlášena jedenáctá výzva k předkládání projektů k čerpání peněz z ROP Severozápad, v rámci které mohou České dráhy získat dotaci na nákup nových kolejových jednotek,“ vysvětlil náměstek hejtmana Petr Navrátil s tím, že výzva bude ukončena k 15. prosinci tohoto roku. Příští rok pak budou České dráhy vybírat dodavatele nových souprav, přičemž v komisi by měl mít svého zástupce také Karlovarský kraj. „Doufáme, že ke konci roku 2012 už by mohly v našem regionu jezdit první nové vozy,“ uzavřel náměstek hejtmana Petr Navrátil.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 28. 10. 2009 - 19:32