Domů Aktuality Záchranka v Karlovarském kraji má nové územní středisko

Záchranka v Karlovarském kraji má nové územní středisko

Koordinačním Územním střediskem záchranné služby Karlovarského kraje určila 30. ledna Rada Karlovarského kraje s okamžitou platností Záchrannou a dopravní zdravotní službu v Karlových Varech.
"Stalo se tak v souladu se zákonem, který krajská sídla vyjmenovává jako místa územních středisek záchranné služby. Musím si však trochu postěžovat, že tak neučinilo před předáním záchranek kraji již ministerstvo zdravotnictví," říká hejtman Josef Pavel.
Kraj dostal 1. lednem 2003 od zrušených okresních úřadů fungování záchranky na starosti.

Kraj nyní hledá zdroje na financování nového územního střediska. Na ministerstvu financí hodlá zažádat o zvýšení prostředků na zajištění provozu záchranné služby a na její technické vybavení. Vláda již na to krajům přislíbila 115 milionů korun, z nichž osm milionů by měl získat Karlovarský kraj.

Vznik územního střediska záchranné služby s sebou přináší změny. Krajské středisko záchranky v Karlových Varech koordinuje součinnost ostatních dvou záchranek v kraji v Sokolově a v Chebu včetně pěti dalších stanovišť v Aši, Mariánských Lázních, Kraslicích, Ostrově a v Toužimi, specializuje se na činnosti integrovaného záchranného systému, jako je například nasazení letecké záchranné služby a podobně. Krajská záchranka bude mít také mimo jiné na starosti součinnost při hromadných katastrofách a neštěstích. Dosud tuto činnost zajišťovala záchranka v Plzni.

Na operačním středisku územního střediska záchranné služby je nyní nutná přítomnost lékaře. Dosud rozhodoval o tom, kam a v jakém obsazení záchranka vyjede do terénu, střední zdravotnický personál. Na výjezdních místech záchranky jako kupříkladu v Toužimi nebo v Ostrově podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví nemusí lékaři sloužit.

"Řešit se bude problematika dojezdů, protože na některých místech jsou dojezdové časy 17 minut namísto 15 minut, které předepisuje vyhláška. Budeme zvažovat také vznik dalších výjezdních míst záchranky, aby byly dojezdové limity splněny v okolí Lubů na Chebsku, na Doupovsku i v Krušných horách. Založení nového stanoviště záchranky by ale přišlo na zhruba 5 milionů korun a další náklady na provoz," konstatuje hejtman, podle kterého je ale na rozdíl od lékařské služby první pomoci zajištění záchranky daleko větší prioritou.

Odpověď na to, jak dodržet stanovené dojezdové časy i v nejzapadlejších koutech regionu, by měl dát materiál, který vedení kraje obdrží v polovině února.

Se zřízením letecké záchranné služby přímo v regionu se však zatím nepočítá. I nadále budou do Karlovarského kraje létat vrtulníky z Plzně.
Datum aktualizace 3. 11. 2004 - 14:28