Domů Aktuality Záchranáři v Karlovarském kraji mají zbrusu nové vlastní sídlo

Záchranáři v Karlovarském kraji mají zbrusu nové vlastní sídlo

Lékaři, sestry i další zaměstnanci Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje budou od nynějška podobně jako jejich kolegové v ostatních krajích sídlit ve vlastní budově.

V areálu krajských institucí v Karlových Varech – Dvorech ji nechal vystavět Karlovarský kraj, aby záchranáři mohli uvolnit pronajaté prostory Hasičského záchranného sboru a přemístit se do vlastních prostor.

Náklady na stavbu dosáhly 75 milionů korun. „Karlovarský kraj hradil stavební akci ze svého rozpočtu prostřednictvím úvěru. Nová budova se postupně vybaví moderními technologiemi, na jejichž pořízení získal kraj dotaci z Integrovaného operačního programu Ministerstva vnitra ČR ve výši 28, 3 milionu korun. Zbývajících 6,7 milionů korun uhradí kraj z vlastních zdrojů. Díky tomu bude moci záchranka lépe řídit zásahy svých týmů a zvýšit úroveň komunikace při výjezdech nejen mezi dispečinkem a posádkou, ale také například s hasiči. Do 1. července 2013 by mělo být veškeré nové vybavení k dispozici v ostrém provozu a záchranná služba v regionu se tak posune na celorepublikovou úroveň,“uvedl hejtman Josef Novotný.

„Dokončením této stavby začíná zcela nová etapa v historii karlovarské záchranné služby, která se díky mnoha novým projektům a novému způsobu vedení, postaví na úroveň ostatních záchranných služeb v České republice. Jsem velice rád, že po osmi měsících krizového řízení karlovarské záchranné služby mohu tento projekt předat svému nástupci s vědomím, že se podařilo organizaci ekonomicky stabilizovat a nastavit systémová opatření tak, aby zde byly naplněny veškeré evropské standardy,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Luděk Nečesaný.

Stavbu nové budovy ZZS KK zrealizovalo sdružení firem Baustav a ThermiaBau. Stavebníci zahájili akci v polovině června 2011. Před započetím stavebních prací nejprve odstranili na pozemku původní garáže. Na půdorysu garáží vznikl bezbariérový objekt o třech nadzemních podlažích. V přízemí je vstupní hala s podatelnou, dva sklady léčiv a tři distribuční sklady. Zbytek půdorysu zabírají garáže sanitek, sklady zdravotnického materiálu, odpadů nebo dezinfekční místnost.
V 1. patře je umístěn dispečink, pokoje posádek a lékařů, navíc i zázemí pro informační technologie. Operační středisko záchranky bude vybaveno novými servery, terminály nebo moderním systémem pro sledování pohybu vozidel. Ve 2. patře jsou situovány místnosti vedení, vzdělávací středisko a zasedací místnost. Prostory v tomto patře bude využívat také odbor kontroly krajského úřadu a některé z krajských příspěvkových organizací.

Na střeše se nachází technologie plynové kotelny, chladící věže klimatizace a výtahová šachta s dojezdem.„Moderní budova tak bude reprezentativním sídlem pro ředitelství záchranné služby Karlovarského kraje i krajské operační středisko a současně bude i karlovarskou základnou pro dvě výjezdové skupiny záchranářů a jednu skupinu „rendez vous“, tzn. řidiče-záchranáře s lékařem pro zajišťování těch nejkritičtějších, život bezprostředně ohrožujících stavů,“ dodal lékařský náměstek ZZS KK a budoucí ředitel této organizace Roman Sýkora.

V uplynulém roce vyslala tři operační střediska Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje výjezdové skupiny k téměř 23 tisícům případů, kdy šlo o záchranu života či zdraví obyvatel regionu. Paralelně s projektem modernizace vybavení záchranné služby probíhá centralizace jednotlivých dispečinků a vedení záchranky rovněž počítá s tím, že naváže užší spolupráci se zdravotnickou záchrannou službou v Plzeňském kraji.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 22. 8. 2012 - 08:54