Domů Aktuality Z Karlových Varů pojede do Chebu Šlechtična

Z Karlových Varů pojede do Chebu Šlechtična

Karlovarský kraj vypraví u příležitosti významného historického výročí uplynutí 950 let od první písemné zmínky o městě Chebu v sobotu 21. 5. 2011 zvláštní parní vlak z Karlových Varů do Chebu. Akce se koná ve spolupráci s Českými dráhami, kterým kraj přispěje částkou 150 tisíc korun. Zvláštní vlaky do Chebu vypraví rovněž němečtí partneři z Bavorska a Saska

Zvláštní vlak bude tažen parní lokomotivou řady 475.179, která je přezdívána „Šlechtična“ a potáhne pět dnes už historických vozů „Bai“. „O jízdenky s místenkami jsme vyhlásili soutěž, která začíná 28. března a končí 30. dubna. Soutěžící musí správně zodpovědět 14 otázek, které se týkají historie, geografických a sociologických údajů o městě Chebu, veřejné dopravy v Karlovarském kraji, integrovaného dopravního systému, Karlovarské karty a EgroNetu,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil.

Každý týden bude vylosováno pět výherců, kteří získají rodinné vstupenky (místa pro 4 osoby). „Celkem vylosujeme a rozdělíme nejméně 100 jednotlivých jízdenek dvaceti vylosovaným vítězům,“dodal Petr Navrátil. Tento počet může být rozšířen, podle rozsahu zájemců o soutěž. Případné volné zbylé jízdenky budou distribuovány příchozím cestujícím zájemcům přímo v zastávkách vlaku. Stáhněte si anketní lístek (43 KB, DOC).

Občané i návštěvníci Chebu si tak budou moci tento den prohlédnout na chebském vlakovém nádraží čtyři parní lokomotivy najednou. „Železničním „fajnšmekrům“ pak bude v čase 14:50 až 15:10 nabídnuta nebývalá luxusní podívaná, když se všechny čtyři parní lokomotivy po odpojení od svých vagonů seřadí za sebou na chebský železniční viadukt, kde společně slavnostně zapózují případným fotografům,“ řekl zástupce Českých drah Vladimír Omelka.

Chebský železniční viadukt pochází z konce devatenáctého století a patří mezi desítku nejdelších železničních mostů v ČR. Cestujícím hostům z Německa, Karlovarska a Sokolovska město Cheb nabídne i rozsáhlý kulturní program. Jedná se například o dobový historický průvod krále Jiřího z Poděbrad se svojí družinou městem, koncert pro krále Jiřího ve Františkánském kostele v podání Pražského komorního sboru. Nebo vernisáž výstavy k 950. výročí založení města v Chebském muzeu.

Oficiální hosté se sejdou na chebské radnici. Této významné kulturně-společenské akce se kromě mnoha dalších oficiálních představitelů a hostů z Německa i Čech zúčastní i zemský rada pan Tassilo Lenk a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

Šlechtična bude odjíždět z Horního nádraží v Karlových Varech v čase mezi 8:30 až 9:00 hodin. Po 15 minutách jízdy zastaví na 20 minut v Chodově. Pak bude pokračovat 15 minut do Sokolova, kde bude mít opět dvacetiminutovou přestávku. Ze Sokolova do Kynšperka vlak pojede 20 minut. V Kynšperku bude přestávka pouze desetiminutová. Poslední úsek do Chebu bude trvat 20 minut. Příjezd do Chebu je naplánován na 10:30 až 10:45 hodin. Čistá jízdní doba bude celkem 70 minut. Přestávky zaberou 50 minut. Jízda celkem 2 hodiny. Odjezd zpět je naplánován na 17:10 hodin z Chebu s návratem do Karlových Varů v 18:15 hodin.

Další tři vlaky budou vypraveny z Německa: Zwickau – Plauen - Hof – Cheb (vlak č. 1), Gera – Plauen – Vojtanov – Cheb (vlak č. 2) Neuenmarkt – Wirsberg – Hof – Marktredwitz – Cheb (vlak č. 3) (Ve Vojtanově bude možné do vlaku z Německa přistoupit pouze v případě, že ve vlaku budou ještě volná místa.) Parní vlak od Karlových Varů bude mít označení vlak č. 4. Všechny vlaky dorazí do Chebu v rozmezí od 10:30 do 11:30 hodin a odjedou zpět v rozmezí od 16:00 do 17:10 hodin.

Datum aktualizace 28. 3. 2011 - 09:05