Domů Aktuality Z evropských dotací vyrostl v kraji lesopark i sportoviště

Z evropských dotací vyrostl v kraji lesopark i sportoviště

Na cestu po projektech, které se v kraji staví s podporou z evropských fondů, se vydal hejtman Josef Novotný. Do Františkových Lázní, Skalné i do Aše přivezl potěšující zprávu.

Ministerstvo pro místní rozvoj podle něj uvolnilo půl miliardy korun na proplácení schválených projektů čerpajících dotace z ROP Severozápad. „Jednali jsme také na ministerstvu financí o tom, že by pustilo peníze i na další projekty. Nejprve ale potřebuje od státního zastupitelství informace, kterých projektů se týká vyšetřování policie na Úřadu regionální rady,“ vysvětlil hejtman. „Uvolněná půlmiliarda korun by měla stačit na proplácení projektů, které prošly kontrolou a požádaly o proplacení,“ dodal místopředseda Výboru regionální rady Tomáš Hybner.

Ve Františkových Lázních Josef Novotný navštívil naučnou stezku s expozicí zvířat v lesoparku Amerika. Projekt dokončený před dvěma lety přišel na necelých 26 milionů korun, z toho 23, 5 tvořila dotace z ROP Severozápad. „Cestu si sem našli rodiče s dětmi i lázeňští hosté, je to pro ně příjemné místo k relaxaci,“uvedla starostka města Lenka Malkovská. V lesoparku mohou malí i velcí obdivovat lamy, mývala, poníky i kamerunské kozy. Naučná stezka je rozdělena na přírodní a dendrologickou část. Součástí stavby je i dětské hřiště a pozorovací molo na rybníku Amerika.

Ve Skalné hejtman zavítal na průtah městem, který byl dokončen loni na podzim. Akce přišla na téměř 48 milionů korun a pro obyvatele města znamenala jak zklidnění dopravy v místě, tak i zvýšení bezpečnosti chodců a cyklistů.

Aší provedl hejtmana starosta Dalibor Blažek. „Město Aš si v otázce čerpání evropských dotací nemůže naříkat, jen z ROP Severozápad získalo na tři projekty celkem 160 milionů korun,“ poznamenal hejtman. První zastávkou bylo multifunkční, informační, vzdělávací a společenské centrum, kam si děti a dospělí chodí nejen půjčit knihy, ale k dispozici mají také konferenční sál pro potřeby škol nebo jednání místních spolků. Součástí projektu vybudování centra bylo také parkoviště o třiceti místech. V centru města si Josef Novotný prohlédl rekonstruované Masarykovo náměstí, na něž získalo město dotaci ve výši 20, 5 milionu korun. Coby aktivního sportovce hejtmana nadchla sportovní oáza s potřebným zázemím u vrchu Háj. Dráha pro inline bruslaře nebo běžce na lyžích, multifunkční hřiště i lezecká stěna se staly vyhledávaným cílem vyznavačů pohybu z Aše i okolí. Celkově projekt přišel na 114, 9 milionu korun.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 25. 5. 2011 - 14:35