Domů Aktuality Vedení kraje se zabývá problematikou sociálně vyloučených lokalit

Vedení kraje se zabývá problematikou sociálně vyloučených lokalit

V době eskalace napětí ve šluknovském výběžku se sešli představitelé Karlovarského kraje se zástupci vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Cílem setkání bylo posoudit možnosti prevence podobné situace, jaká nastala v severních Čechách, a zintenzivnění vzájemné spolupráce.

„Agentura již delší čas působí u nás v kraji v Chebu, Jáchymově, Toužimi a Teplé, nově pak v Sokolově. Své plány přišli představit noví lokální konzultanti této instituce,“ upřesnil náměstek hejtmana Miloslav Čermák. Podle něj nelze situaci vyřešit nesystémovým zásahem – tedy posílením policejních hlídek – ale dlouhodobou prevencí a prací v problémových lokalitách.

Na území kraje je 26 takových lokalit, kde hrozí problémové jevy. „Největší sociálně vyloučené lokality jsou v Chebu, Jáchymově nebo na Tepelsku a Toužimsku. V každé této lokalitě působí jeden koordinátor, který nás pravidelně informuje. Snažíme se zjišťovat, co lidé v těchto lokalitách potřebují a s čím jim můžeme pomoci,“ upřesnil Čermák. Kraj se chce soustředit především na možnost najít lidem z těchto lokalit odpovídající práci, aby nebyly jediným jejich finančním zdrojem sociální dávky. Pomoci by mohli například při štěpkování, úklidu cyklostezek, praní ložního prádla pro lázně, sběru lesních plodů a bylin, ale také při mýcení invazivních rostlin v regionu. „Cestou ven z takzvané romské problematiky je totiž právě otázka zaměstnanosti a motivačních pobídek formou například veřejných zakázek a veřejně prospěšných prací těchto lidí,“ dodal Čermák.

Problémem sociálního vyloučení a z něj pramenících rizik se bude 7.října zabývat i Bezpečnostní rada Karlovarského kraje. „Určitě chceme na toto téma jednat. Setkáme se také se starosty měst, kterých se to týká. V současné době ale zatím není v našem kraji výbušná situace,” dodal hejtman Josef Novotný.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 23. 9. 2011 - 13:08