Domů Aktuality Vedení kraje nesouhlasí s rušením stavebních úřadů

Vedení kraje nesouhlasí s rušením stavebních úřadů

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje v rámci novely stavebního zákona zrušit část stavebních úřadů. S tím ale vedení Karlovarského kraje nesouhlasí.
„Úřady by se měly občanům přibližovat, ne se jim vzdalovat,“ uvedl hejtman Josef Novotný. V Karlovarském kraji by podle některých informací mělo být zrušeno devět stavebních úřadů – ve Františkových Lázních, Lázních Kynžvart, Lubech, Teplé, Bochově, Jáchymově, Kyselce, Nové Roli a Perninku. „Můj názor je, že by to bylo nešťastné a hlavně nesystémové řešení. Například obyvatelé horských oblastí by musely kvůli stavebním povolením nebo kolaudacím jezdit do Karlových Varů, což je určitě špatně,“ řekl Josef Novotný s tím, že o záměru nemá jako hejtman a zároveň poslanec Sněmovny žádné oficiální informace.

To, že by zrušení menších stavebních úřadů nebylo dobrým krokem, se hejtman domnívá i přesto, že se někdy poukazuje na chybovost úředníků stavebních úřadů vyplývající z jejich nedostatečné kvalifikovanosti. „Spíše by se mělo dbát na celkové zkvalitnění výkonu přenesené působnosti státní správy, například přijímáním jasných srozumitelných zákonů,“ shrnul hejtman. Snahy o likvidaci části stavebních úřadů se objevily už vícekrát, například v roce 2008. Od záměru, proti kterému tehdy vystoupili představitelé jednotlivých obcí a také Svaz měst a obcí, se ale nakonec ustoupilo.
Datum aktualizace 26. 1. 2011 - 07:06