Domů Aktuality Ve druhém ročníku Ligy odpadů zvítězily Tuřany a Skalná

Ve druhém ročníku Ligy odpadů zvítězily Tuřany a Skalná

V letošním ročníku Ligy odpadů třídily nejlépe odpad lidé v Tuřanech a ve Skalné na Chebsku. Tuřany se umístily nejlépe v kategorii obcí do 1000 obyvatel a Skalná v kategorii nad 1000 obyvatel. Do soutěže, kterou organizuje Karlovarský kraj ve spolupráci se společností Eko-kom se přihlásilo na 35 měst a obcí.
Vítěz soutěže v obou kategoriích obdrží 60.000 korun, druhý 30.000 a třetí 10.000 korun. V kategorii míst do 1000 obyvatel skončila za Tuřany na druhém místě Odrava a třetí byla Libá. Obě obce jsou z Chebska. V kategorii nad 1000 obyvatel bylo za vítěznou Skalnou krajské město Karlovy Vary a třetí skončil Chodov na Sokolovsku. Soutěž je součástí propagační kampaně, která začala v roce 2005. Patří do ní rovněž aktivity jako například distribuce takzvaných Startovacích balíčků na podporu třídění odpadu, které letos obdrželo 51.000 domácností v regionu.

Účastníci soutěže musejí během roku plnit sedm kritérií, mezi něž například patří množství vytříděného odpadu na jednoho obyvatele. „Aby mohly obce či města pomýšlet na úspěch v soutěži, musejí mít mimo jiné k dispozici nádoby na sklo, papír a plasty nebo dostatečnou hustotu sběrné sítě. Hodnotil se rovněž způsob a efektivita informování obyvatel i vlastní aktivity související se sběrovým hospodářstvím,“ vysvětlil radní kraje pro oblast životního prostředí Luboš Orálek.

V Karlovarském kraji by letos mohli podle odhadu společnosti Eko-kom jeho obyvatelé vytřídit až 22,7 kilogramu odpadu na osobu a rok. Bylo by to o 1,6 kilogramu více než v loňském roce.

Datum aktualizace 28. 11. 2007 - 08:26