Domů Aktuality V kraji budou jezdit nové vlaky

V kraji budou jezdit nové vlaky

Moderní soupravy by se mohly na regionálních tratích objevit už na konci příštího roku. Pořídí je České dráhy s dotací z ROP Severozápad. ČD nakoupí nová kolejová vozidla pro Karlovarský a Ústecký kraj za celkem 1, 5 miliardy korun. Podpisem smlouvy o poskytnutí dotace to stvrdil generální ředitel ČD Petr Žaluda a zástupci Úřadu Regionální rady.

 V Karlovarském kraji bude jezdit 5 nových souprav za 420 milionů korun. Další dvě sady nových vlaků, které budou jezdit na tratích v obou regionech, přijdou na 170 milionů. Ústecký kraj získá sedm nových souprav za téměř jednu miliardu korun. „ V nejbližší době vyhlásíme mezinárodní výběrové řízení na dodávku kolejových vozidel, které by měly být nízkopodlažní, klimatizované s audiovizuálním informačním systémem,“ vysvětlil Petr Žaluda.

Karlovarský kraj má na všech železničních tratích provozovánu drážní osobní dopravu v závazku veřejné služby na základě vysoutěžených smluv. „Vzhledem k tomu, že jsou pro kraj výhodné, prodloužil je s Českými drahami a společností Viamont do konce roku 2019,“ upřesnil náměstek hejtmana Petr Navrátil. Uzavření dlouhodobé smlouvy bylo jednou z podmínek, díky níž mohly ČD zažádat o dotaci z ROP Severozápad, která dosáhne téměř 624 milionů korun.

V současnosti už na regionálních tratích Karlovarského kraje jezdí šest modernizovaných vlaků Regionova a počítá se s nasazením dalších „V našem kraji máme dobrou zkušenost s využitím obnovených jednotek a počítáme s tím, že by nové vlaky mohly do přepravy po železnici přilákat o 10 až 14 procent cestujících navíc,“ dodal Navrátil. Obnova vozového parku Českých drah v regionu by tak měla s novými soupravami dosáhnout 85 procent.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 27. 5. 2010 - 09:27