Domů Aktuality Statek Bernard stavbou roku

Statek Bernard stavbou roku

Sto let starý hrázděný statek Bernard v Královském Poříčí získal na prestižním veletrhu stavebnictví FOR ARCH hned tři ceny. Kromě ocenění odborné poroty, která jej vyhlásila nejlepší stavbou roku, bodoval i u návštěvníků přehlídky a obdržel i Cenu hejtmana Karlovarského kraje.
Je to výjimečná roubená stavba. Líbí se mi i její využití,“ uvedl hejtman Josef Pavel. Statek Bernard je pravděpodobně největší hrázděnou stavbou v kraji.  Před šesti lety ho koupila obec Královské Poříčí. V loňském roce objekt za přispění Evropské unie opravila. Rekonstrukce stála 45 milionů korun (z toho 32 z Evropské unie).

Od října 2006, kdy byl otevřen, už Bernard stihl získat pověst atraktivního centra uměleckých řemesel a dějiště kulturních slavností, na které přijíždí tisíce návštěvníků. „Bernard si cenu zasloužil. O víkendu navštívila Královské Poříčí rodina Seebohmů, která vlastnila statek a doly před a během 2. světové války. Ti lidé byli příjemně překvapeni, když Bernard viděli,“ popsal starosta Ivan Stefan.

O stavbu roku soutěžilo 15 už hotových a zkolaudovaných staveb a 8 přihlášených studií teprve chystaných staveb. Mezi nimi porota vybrala jako nejzdařilejší plán rekonstrukci secesního domu Felix Zawojski – památky v lázeňské části Karlových Varů. Druhé místo patří připravované přestavbě důležité lázeňské tepny – Sokolovské ulice v Karlových Varech. Třetí místo pak získala studie komplexu Františkán v Chebu.

Stavby roku – hodnocení poroty
1. místo – rekonstrukce statku Bernard v Královském Poříčí
2. místo – Zámecká věž v Karlových Varech
3. místo – penzion U zámku v Lítově u Habartova

Projekty roku – hodnocení poroty
1. místo – úpravy domu Felix Zawojski v Karlových Varech
2. místo – rekonstrukce ulice Sokolovská v K. Varech
3. místo - studie využití komplexu Františkán v Chebu

Datum aktualizace 26. 6. 2007 - 06:31