Domů Aktuality Starostové obcí Křešice a Dolní Zálezly převzali šek od Karlovarského kraje

Starostové obcí Křešice a Dolní Zálezly převzali šek od Karlovarského kraje

Ze 1450 obyvatel v Křešicích u Litoměřic muselo přes tisíc z nich opustit během červnových povodní svá zaplavená obydlí. Podobný osud stihl nedaleké Dolní Zálezly, kde voda zaplavila 28 domů, mateřskou školku i místní moštárnu. Právě tyto postižené obce a jejich obyvatele se rozhodl podpořit Karlovarský kraj a každé z obcí věnoval 200 tisíc korun.
Šek v polovině tohoto týdne převzal z rukou vedoucího odboru bezpečnosti a krizového řízení Krajského úřadu Karlovarského kraje Manfreda Krause nejprve starosta obce Křešice Václav Kovařík, který zároveň popsal současnou situaci. „Do Křešic se postupně vracejí evakuovaní lidé ze 180 postižených domácností. Škody prozatím odhadujeme na 250 milionů korun, kromě domů je poškozena obecní kanalizace, komunikace chodníky. V kritické době na počátku června nám pomáhalo asi 150 dobrovolníků, s jejichž pomocí se podařilo Křešice rychle vyčistit. Navíc naši obyvatelé už od záplav v roce 2002 vědí, jak se v období povodní chovat, čili se nám podařilo rychle a účinně zorganizovat veškeré přesuny a pomoc.“ Finanční příspěvek podle slov starosty obec využije na opravy školky nebo chodníků. Část peněz z darů, které Křešice dostávají, půjde přímo jejím obyvatelům.

Zkušeným „povodňovým“ manažerem je také starosta obce Dolní Zálezly Miroslav Suchý. Obec přímo na břehu Labe byla zaplavena v posledních jedenácti letech už potřetí. „Nejhorší dny jsme zažili mezi 3. až 6. červnem, ale zvládli jsme to za pomoci hasičů i našich lidí tak, že jsme byli první uklizená vesnice v okrese. Obyvatelé se teď pomalu vracejí domů, život jde dál,“dodal Suchý, který už má jasné plány do budoucna: „Za peníze od Karlovarského kraje opravíme umělý povrch na našem hřišti, které je zdevastované. Chystáme se také otevřít nový přívoz, bude sloužit nejen našim lidem, ale i turistům z Čech a Německa.“
Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 27. 6. 2013 - 12:08