Domů Aktuality SOS dětské vesničky zvýší počet dětí v pěstounské péči

SOS dětské vesničky zvýší počet dětí v pěstounské péči

Sdružení SOS dětských vesniček plánuje do konce příštího roku přijmout až 30 nových dětí do pěstounské péče v rámci Sdružení. Proto v současné době probíhá intenzívní nábor nových matek – pěstounek, případně pěstounských párů.

V říjnu také začala mediální kampaň, která má zájemce o pěstounství přilákat. Zároveň kampaň cílí i na potenciální dárce, kteří prostřednictvím příspěvků pomohou financovat vybavení nových domácností a zejména přijetí nových dětí.

V České republice vyrůstá v ústavní péči na osm tisíc dětí, v poměru k počtu obyvatel je to více než ve většině evropských zemí. SOS dětské vesničky představují pro děti, které nejsou právně volné k adopci, šanci na prožití dětství v rodinném prostředí a navázání trvalých citových vztahů k matce – pěstounce a k sourozencům, s nimiž vyrůstá.

„Pro ženy a manželské páry, které se rozhodnou stát se pěstouny v rámci SOS dětských vesniček, znamená toto rozhodnutí dlouhodobý závazek. Předpokládá se, že setrvají ve vesničce po dobu potřebnou pro vychování alespoň jedné generace dětí,“ vysvětluje programový ředitel Sdružení Jan Folda, proč nalezení vhodných kandidátek není jednoduché.

Lucie Teresa Šultesová, národní poradce pro zajištění kvality péče o dítě, shrnuje požadavky na uchazečky o pěstounství takto: „Hledáme ženy ve věku 25 – 45 let, bezdětné či se staršími samostatnými dětmi, které chtějí věnovat opuštěným dětem svou lásku a péči a stát se jejich náhradní maminkou. Nabízíme jim více než zaměstnání, nabízíme životní náplň a příležitost k uskutečnění mateřského poslání.“

Zájemkyně o pěstounskou péči procházejí pečlivým výběrem a psychologickou diagnostikou. Následuje teoretický kurz a půlroční praxe v dětské vesničce na pozici rodinné asistentky neboli tety. Teprve poté získává žena nebo pěstounský pár po schválení krajského úřadu do své péče první skupinu dětí, později přibudou další. Zázemí vesničky tvoří zkušený pedagogicko-psychologický tým, který poskytuje rodinám potřebnou podporu.

V současné době žije ve třech SOS dětských vesničkách v Karlových Varech, Brně a Chvalčově celkem 108 dětí v péči 24 matek – pěstounek a jednoho pěstounského páru. V jednom rodinném domku vždy žije pěstounka a tři až sedm dětí. V souladu s principy SOS dětských vesniček jsou i velké sourozenecké skupiny vždy umístěny do stejné rodiny.

Více informací o náboru pěstounů informace o možných formách podpory Sdružení najdete na  webových stránkách www.sos-vesnicky.cz.

Datum aktualizace 25. 10. 2010 - 08:03