Domů Aktuality Sokolovští hasiči dostali další část týlového vybavení

Sokolovští hasiči dostali další část týlového vybavení

V případě potřeby mohou sokolovští hasiči během několika minut vybudovat kdekoli zázemí pro krizový štáb, evakuované obyvatele nebo zdravotníky. Umožňuje jim to systém týlového kontejneru spolu s nafukovacími stany.
26. listopadu převzali sokolovští hasiči, kteří jsou specialisty na likvidace závažných chemických havárií, poslední ze šesti stanů, které tvoří vzájemně propojitelný systém. Hasiči namístě předvedli, že postavení zatepleného stanu zabere jen několik minut, podobně jako jeho složení.
         
"Materiál stanů je nehořlavý a konstrukce umožňuje velmi rychlé nafouknutí za pomoci minimálního počtu lidí. Dodali jsme hasičům další dva stany a tepelné vložky do stanů, které už měli. Pokud se všechny komponenty spojí, zaberou až 120 čtverečných metrů," uvedl Pavel Kostka, ředitel firmy Ego, která stany dodala a jejíž výrobky používá v hojné míře i česká armáda.

"Některé části systému jsme už použili. Celý systém spolu s týlovým kontejnerem pak umožňuje ve velmi krátké době vybudovat nutné zázemí při velkých haváriích, požárech nebo třeba i teroristickém útoku. Stany tak mohou sloužit jak pro dekontaminaci hasičů, pro umístění zraněných, ale třeba i jako rychlé přístřeší pro lidi, kteří při požáru přijdou o střechu nad hlavou," uvedl šéf sokolovských hasičů Ludvík Mulač.

Vzhledem k chemickému zaměření jednotky, která musí být připravena i na případnou havárii v sokolovské chemičce, má sokolovská jednotka hasičů k dispozici specializovanou techniku, která může zasahovat nejen na území Karlovarského kraje, ale v případě potřeby i v okolních regionech.

"Pořízení doplňkového technického vybavení ke stanovému systému v rozsahu dvou nafukovacích stanů a termoizolačních vložek bylo financováno z příspěvku poskytnutého Hasičskému záchrannému sboru Karlovarského kraje na pořízení společně užívaného zařízení pro integrovaný záchranný systém Karlovarského kraje ve výši jednoho milionu korun," doplňuje tiskový mluvčí Karlovarského kraje Tomáš Svoboda. "Provedeným opatřením se kraj účastní na dobudování integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje schopného adekvátní reakce na všechny v praxi přicházející v úvahu havárie, mimořádné události a katastrofy," uzavírá Svoboda.
Datum aktualizace 11. 11. 2004 - 08:41