Domů Aktuality Sokolovské muzeum zažádá o dotaci na důl Jeroným

Sokolovské muzeum zažádá o dotaci na důl Jeroným

V příštím roce by mohlo vzniknout nové zázemí pro pracovníky a návštěvníky historického dolu Jeroným v Čisté. Muzeum Sokolov zažádá o dotaci na vybudování vstupního objektu v rámci ROP Severozápad.

Celkové náklady projektu činí zhruba 18 milionů korun. Vzhledem k tomu, že v aktuálně vyhlášené výzvě ROP Severozápad může každý projekt získat maximálně 15 milionů korun, musela být žádost o dotaci pokrácena. „Karlovarský kraj se bude na projektu podílet částkou přesahující 5,5 milionů korun. Zároveň muzeu poskytneme příspěvek na přípravné fáze projektu ve výši 100 tisíc korun,“ uvedl radní pro oblast kultury a památkové péče Oleg Kalaš.

Žádost o dotaci předloží muzeum v lednu příštího roku. Pokud bude úspěšná, s výstavbou by se mohlo začít ještě v průběhu roku. „V rámci projektu bychom rádi vybudovali vstupní objekt, který by zahrnoval nejenom zázemí pro naše pracovníky a pokladny, ale také multifunkční místnost, kde by probíhaly přednášky a výstavy a bylo by zde také malé infocentrum muzea a geoparku. Kromě toho by zde mělo vyrůst parkoviště pro osobní automobily a autobusy. Celý objekt je citlivě navržen tak, aby co nejlépe zapadal do okolní krajiny,“ upřesnil ředitel Muzea Sokolov Michael Rund.
 
Důl Jeroným je unikátní ukázkou hornických dovedností našich předků. V komorách, které dosahují až třicetimetrové délky a osmimetrové výšky, se nacházejí pozůstatky po někdejším dobývání cínu. V letošním roce si jeho prohlídku nenechaly ujít stovky návštěvníků. V současné době je důl uzavřen kvůli zimování chráněných netopýrů. Naplno se prohlídky rozeběhnou zase v příštím roce v květnu. Více informací naleznete na internetových stránkách Muzea Sokolov.​
Za stránku zodpovídá Mgr. Veronika Svobodová
Datum aktualizace 19. 12. 2013 - 13:43