Domů Aktuality Slavnostní otevření zrekonstruovaného Pavilonu č. 4 Nemocnice Karlovy Vary

Slavnostní otevření zrekonstruovaného Pavilonu č. 4 Nemocnice Karlovy Vary

Slavnostní otevření zrekonstruovaného Pavilonu č. 4 v krajské Nemocnici Karlovy Vary se uskutečnilo 28. ledna. Veřejnosti, která si přišla prohlédnout nové pokoje a nová oddělení, byly k dispozici zdravotní sestry.

Od 10 do 12 hodin byl Pavilon č. 4 otevřen pro veřejnost. Občané měli možnost si kompletně zrekonstruovanou část nemocnice prohlédnout těsně před uvedením do provozu. Ve 12 hodin proběhlo za účastni hejtmana Josefa Pavla, ředitele nemocnice Jiřího Štefana a dalších hostů slavnostní otevření pavilonu,“ informuje tiskový mluvčí Karlovarského kraje Tomáš Svoboda.

Karlovarský kraj do rekonstrukce karlovarské nemocnice investoval z vlastních prostředků bezmála 100 milionů korun. Standard zdravotní péče, který nyní Nemocnice Karlovy Vary začne poskytovat, není v České republice všude obvyklý. V této fázi kompletní rekonstrukce se nemocnice dostává na úroveň renomovaných českých zdravotnických zařízení,“ konstatuje hejtman Josef Pavel. Kompletní rekonstrukci a dostavbu Nemocnice Karlovy Vary nastartovala na přelomu milénia I. etapa vybudováním Hospodářského pavilonu (nová žlutá budova, kde sídlí stravovací provoz, lékárna, centrální laboratoře a patologie).

Na celkové investici ve výši přibližně 380 milionů korun se částkou zhruba 50 milionů korun podílelo město Karlovy Vary. II. etapa rekonstrukce a dostavby Nemocnice Karlovy Vary začala 2. července 2004. Do 31. prosince 2004 byla podle plánu dokončena s výjimkou pokládky speciálních kaučukových podlahových krytin. Kolaudace stavby proběhla 20. ledna 2005. Od počátku února už nemocnice bude plně sloužit pacientům. Druhá etapa přestavby nemocnice na moderní a páteřní zdravotnické zařízení našeho kraje nebyla pro nemocnici, pro stavbaře ani pro pacienty jednoduchá.

Pro fungování nemocnice v co nejkratší době a na zcela nové úrovni jsme se vydali cestou ucelené rekonstrukce, při níž se Pavilon č. 4 kompletně předělával najednou. To se podařilo. Za trpělivost a nasazení bych chtěl zdravotníkům, stavbařům i pacientům poděkovat,“ říká hejtman. Celý objekt se staticky posiloval, zateploval se, rekonstruovala se střecha, instalovala se nová okna i nové rozvody. Zásadních změn doznalo dispozičního řešení celých oddělení. Na pokojích jsou již konečně samostatná sociální zařízení (toaleta a sprchový kout). Jen ojediněle je jedno sociální zařízení po rekonstrukci společné pro dva pokoje. Součástí pokojů jsou i nové moderní elektricky polohovatelné postele.

Rekonstrukce se v tomto objektu dotkla i systému potrubní pošty. Do druhé etapy rekonstrukce a přestavby karlovarské nemocnice se investovalo přibližně 163 milionů korun. Stát formou dotace poskytl 65 milionů, zbývajících bezmála 100 milionů korun investoval do nemocnice jako její zřizovatel a vlastník Karlovarský kraj z vlasních prostředků,“ vysvětluje hejtman Josef Pavel. Už teď Karlovarský kraj plánuje a připravuje konečnou III. etapu rekonstrukce a dostavby Nemocnice Karlovy Vary. V jejím rámci vznikne mezi pavilony č. 4 a č. 50 moderní multifunkční objekt s centrální jednotkou intenzivní péče, emergency a výtahy.

Na střeše objektu bude umístěn heliport pro přistávání vrtulníků záchranné služby. Na konečnou fázi rekonstrukce nemocnice, která si vyžádá další stovky milionů korun, si Karlovarský kraj zřejmě vezme úvěr. Usilovat budeme dále i o státní dotaci. Po dokončení rekonstrukce by Karlovarský kraj neměl podle našich odhadů s výjimkou běžné údržby do nemocničních budov investovat příštích zhruba 25 let,“ dodává hejtman Josef Pavel.

Datum aktualizace 24. 1. 2005 - 12:47