Domů Aktuality Se záchranou lázní Kyselka pomůže ministerstvo kultury

Se záchranou lázní Kyselka pomůže ministerstvo kultury

Záchranou historických objektů lázní Kyselka se na společném jednání zabývali představitelé státní správy, samospráv, občanské iniciativy i vlastníků.

„Společné jednání všech dotčených subjektů je prvním krokem k záchraně ohrožené památky,“ uvedl hejtman Josef Novotný, z jehož iniciativy se schůzka konala. Ministerstvo kultury se začalo problematikou intenzivněji zabývat na podnět někdejšího ombudsmana Otakara Motejla „Dali jsme zpracovat dva posudky mapující současný stav chátrajících historických budov,“uvedla náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková.

Vlastník objektů – společnost C.T.S. DUO se podle jejího zástupce Petra Dostála snažil zajistit financování zabezpečení lázní Kyselka z Evropských programů a grantů. Peníze se však jí získat nepodařilo. Ministerstvo kultury má dotační programy, které umožňují vlastníkům žádat o příspěvek na péči nebo záchranu kulturní památky. „Vlastník lázní Kyselka zatím nikdy ministerstvo o příspěvek nepožádal," upřesnila Anna Matoušková

Firma není schopna reálnou rekonstrukci objektů financovat z vlastních zdrojů. „Je ale otevřena jakékoliv pomoci, která by k tomuto kroku vedla, uvedl zástupce jednatele společnost Petr Dostál. Firma navíc požádala ministerstvo o zrušení památkové ochrany. „Důvodem je to, aby se obnova objektů nemusela řídit památkovými zákony a mohly na ní participovat i menší firmy“, vysvětlil Petr Dostál. Ten zároveň nabídl, že pokud by Karlovarský kraj záchranu Kyselky zajistil, byla by na něj společnost ochotna majetek převést.

 Pavel Ries z Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR ale míní, že kroky CTS DUO naznačují spíš to, že firma o opravu historických lázní zájem nemá. Podle něj o tom svědčí i to, že pozemky okolo svých budov prodala tato společnost firmě KMV. "I kdyby tak budovy získal kraj, neměl by k nim stejně přístup," upozornil Ries. Podle Dostála byl ale prodej motivován tím, aby CTS DUO získala prostředky na nutné zabezpečení objektů. Potvrdil zároveň, že s KMV má firma dobré vztahy.

Obdobný názor má i starostka Kyselky Petra Hoffmanová, kterou zároveň udivila skutečnost, že se na jednání neřeší konkrétní zodpovědnost za současný stav. „Současný stav je výsledek dlouholetého působení firmy C.T.S. – DUO,“ uvedla Petra Hoffmanová.

Vlastník objektů se nicméně dalšímu jednání nebrání. Zástupce firmy C.T.S. – DUO Petr Dostál převzal materiály ministerstva kultury a po jejich prostudování projedná 9. května v Lokti s ředitelem inspekce NPÚ vstupní podmínky záchranných zajišťovacích prací.

Datum aktualizace 21. 4. 2011 - 12:03