Domů Aktuality Rekonstrukcí nádraží v kraji se ujmou Italové

Rekonstrukcí nádraží v kraji se ujmou Italové

Modernizace nádraží v Karlových Varech a Mariánských Lázních proběhne ve spolupráci Českých drah, a.s. s italskou společností GrandiStazioni. Nádraží ve Františkových Lázních a v Sokolově budou rekonstruována ve spolupráci s partnery, kteří vzejdou z výběrových řízení, vyhlášených Českými drahami, a.s. Připravované změny jsou samozřejmě podporovány i ze strany Karlovarského kraje.
Revitalizace zmíněných 4 nádraží je součástí komplexní strategie modernizace více než 60 nádraží v České republice s názvem „Živé nádraží“. Celý postup bude zahrnovat nejen celkové omlazení a rekonstrukci nádražních budov, ale má za cíl vybudovat z nádraží společenské a kulturní centrum. Zároveň přinese také celkové zrychlení a zlepšení odbavovacích a dalších služeb poskytovaných cestujícím. Cíl je jediný – učinit z nádraží respektované součásti městské infrastruktury, kam lidé chodí rádi, ne jen když někam cestují.

Společnost GrandiStazioni, která už příští rok začne s rozsáhlou přestavbou karlovarského a mariánskolázeňského nádraží, slibuje moderní nádraží na evropské úrovni. Přestavba se bude realizovat za plného provozu, měla by trvat přibližně 18 měsíců a každé z nádraží si vyžádá náklady na rekonstrukci v hodnotě zhruba 50 milionů korun. Italská společnost GrandiStazioni má v tomto oboru výrazné zkušenosti, spravuje řadu nádraží po celé Evropě, mimo jiné také 13 největších italských železničních stanic. Jako protihodnotu za rekonstrukci nádraží má společnost od Českých drah smluvně garantovaný pronájem budovy na 30 let. Po celou dobu zde může nabízet řadu služeb spojených nejen s cestovním ruchem.
Datum aktualizace 28. 7. 2005 - 12:34