Domů Aktuality Regiony chtějí spolupracovat na přípravě českého předsednictví v EU

Regiony chtějí spolupracovat na přípravě českého předsednictví v EU

Zástupci regionů totiž očekávají, že se část chystaných akcí bude konat mimo Prahu. Také vláda kabinet předpokládá, že se předsednictví stane celorepublikovou záležitostí.

Své záměry představili v Praze zástupci vlády členům českého a evropského parlamentu, zástupcům Svazu měst a obcí, Asociace krajů a představitelům ČR v evropských institucích. “Zatím osm ze 14 krajů chce vybudovat společné zastoupení v Bruselu, v době českého předsednictví v prvním pololetí roku 2009 budou v sídle EU zastoupeny všechny,“ uvedl hejtman Josef Pavel, který je současně zástupce Asociace krajů ČR v centrální organizační skupině pro přípravu předsednictví.

Hlavním mottem českého předsednictví má být Evropa bez bariér, hlavní důraz chtějí čeští politici a diplomaté klást na posilování konkurenceschopnosti, deregulaci, liberální obchodní politiku a čtyři základní svobody unie - tedy svobodu pohybu osob, služeb, kapitálu a zboží.

V době českého předsednictví se bude hovořit například o rozpočtu EU a reformě zemědělské politiky. Jednat se bude o členství Chorvatska v EU, končit bude funkční období Evropského parlamentu a Evropské komise.

Celkové náklady na předsednictví mají dosáhnout 3,3 miliardy korun, na tento rok je na přípravy vyčleněno 400 milionů korun.
Datum aktualizace 25. 4. 2007 - 09:45