Domů Aktuality Pacientům v regionu slouží nový sítnicový laser

Pacientům v regionu slouží nový sítnicový laser

Sítnicovým laserem nejnovější generace disponuje nyní oční oddělení sokolovské nemocnice. Dosud měla Česká republika pouze jeden přístroj tohoto typu v Ostravě. Nemocným z Karlovarského kraje se tak dostane nejmodernější lékařské péče.

Moderní vybavení dostala rovněž jednotka intenzivní péče a iktová jednotka na neurologickém oddělení nemocnice v Sokolově. Podle hejtmana Josefa Pavla jsou novinky v Sokolově v souladu s dlouhodobou koncepcí krajské nemocnice. "Chceme ušetřit na zefektivnění administrativy, nákupu materiálu a služeb. Na čem ale šetřit nechceme, jsou mzdy a přístrojové vybavení," uvedl hejtman. Letos kraj přispěje krajské nemocnici na nákup přístrojů 30 miliony korun.

Původní sítnicový laser už v Sokolově dosluhoval. Místo standardního přístroje vedení nemocnice díky dotaci z Karlovarského kraje zakoupilo modernější. Zákrok tímto sítnicovým laserem je méně bolestivý, může pomoci především diabetikům výrazně oddálit vážné poškození zraku mnohdy končící slepotou. 

Nemocnice pořídila sítnicový laser za dva miliony korun, přestože běžná cena je vyšší. Distributor první dva přístroje dodává do každé země levněji a laser  v Sokolově bude zároveň referenční. „Za těchto podmínek je návratnost přístroje do tří let,“ uvedl ředitel Karlovarské krajské nemocnice Jan Ferenc.

Druhou novinkou je zcela nové vybavení neurologické jednotky intenzivní péče za 3,2 milionu korun. Část neurologické JIP slouží také jako iktová jednotka, a to nejen pro pacienty ze Sokolovska, ale i z Chebska. Iktová jednotka umožňuje akutní léčbu pacientů s cévní mozkovou příhodou. Právě u nich je nejdůležitější odborný zásah v co nejkratším čase. Pozdější léčba výrazně snižuje její úspěšnost.

Datum aktualizace 23. 4. 2008 - 09:16