Domů Aktuality Pacientům s onemocněním srdce slouží nové přístroje

Pacientům s onemocněním srdce slouží nové přístroje

Kardiologické oddělení karlovarské nemocnice získalo nové vybavení za 59 milionů korun. Pacientům s chorobami srdce pomáhá angiografická linka a dalších 11 moderních přístrojů. Ty mohly být pořízeny díky dotaci z Evropského fondu pro regionální rozvoj ve výši 85 procent, zbylých 15 procent bylo uhrazeno z krajského rozpočtu.

Smyslem projektu modernizace a obnovy přístrojového vybavení bylo zvýšení dostupnosti specializované kardiologické péče. Například angiolinka, což je moderní rentgen, umožňuje ošetřit akutní infarkt myokardu nejvyspělejší formou  léčby. „Ulehčení práce lékařům a zlepšení péče o pacienty přináší také mobilní rentgenový přístroj s ramenem, který se používá při implantacích kardiostimulátorů,“ uvedl Radim Celecký ze společnosti Hospimed, generálního dodavatele projektu.

Karlovarské kardiologické oddělení bylo před dvěma lety zařazeno do sítě kardiovaskulárních center, jejichž vybavení definuje ministerstvo zdravotnictví. Aby splňovalo akreditační kriteria, mělo by do dvou let strukturu doplnit o oddělení cévní chirurgie, koronární jednotku s osmi lůžky a přibýt by mělo i dalších patnáct standardních lůžek. „Pro spádovou oblast zhruba tří set tisíc obyvatel má být k dispozici osm akutních a třicet standardních lůžek,“ popsal primář kardiologického oddělení Michal Paďour.

Podle krajského radního a člena představenstva Karlovarské krajské nemocnice Jaroslava Bradáče z jasné představy primáře Paďoura a jeho týmu o vybavení oddělení pacienti jedině profitují. Primář Paďour si zase naopak pochvaloval spolupráci s krajem.

Národní síť kardiovaskulárních center tvoří 17 oddělení, kde má být soustředěna péče o pacienty s akutní srdečními příhodami. Podle statistik totiž v nemocnici, kde se ročně léčí 200 infarktů, umírá na toto onemocnění méně než 5 procent pacientů, při léčbě 20 infarktů ročně ale úmrtnost narůstá až na 20 procent.

Tým karlovarské kardiologie ročně provede na 1800 srdečních katetrizací, 700 koronárních angioplastik a 200 implantací kardiostimulátorů.

Datum aktualizace 29. 3. 2011 - 08:47