Domů Aktuality Oslavte Den Země zasláním nominace do ankety Strom roku 2011

Oslavte Den Země zasláním nominace do ankety Strom roku 2011

Hledáte způsob, jak se zapojit do letošních oslav Dne Země? Přihlaste svůj oblíbený strom do jubilejního desátého ročníku celostátní ankety Strom roku. Návrhy na nejsympatičtější strom České republiky přijímá Nadace Partnerství až do 15. května.

Do finále postoupí dvanáct stromů vybraných odbornou porotou. O vítězi, který získá odborné ošetření od firmy Prostrom Bohemia a postoupí do celoevropského kola, rozhode veřejnost. Hlasování v anketě bude zpoplatněno a jeho výtěžek poputuje na výsadby stromů po celé republice. Kdokoliv může do ankety přihlásit strom s poutavou historií a silným příběhem.

Návrhy každoročně zasílají mateřské a základní školy, sdružení, spolky, jednotlivci i obce z celé republiky. „Není podstatné, jak kandidát na titul Strom roku vypadá. Zajímají nás zejména stromy, které jsou chloubou obce, provází jednotlivce od dětství, které navštěvují lidé při procházkách přírodou nebo kolem nich chodí každý den do práce. Do ankety zkrátka patří stromy, která dokáží přitáhnout a stmelit lidi ve svém okolí,“ uvádí Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

Největším přínosem ankety je totiž právě posílení všímavého postoje lidí k zeleni. „Přijímáme také nominace stromů na titul Strom hrdina. Udělíme jej všem stromům, které ohrožuje kácení, vandalismus, výstavba, nadměrný silniční provoz a další necitlivé zásahy a negativní dopady lidských činností,“ vysvětluje Hana Rambousková.

Oba druhy návrhů by měly obsahovat základní informace o stromu (druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice), jeho příběh a fotografii nebo obrázek. Nominaci je potřeba zaslat do neděle 15. května na adresu Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno, nebo na e-mail strom.zivota@nap.cz.

Datum aktualizace 21. 4. 2011 - 12:12