Domů Aktuality Obyvatelé Karlovarského kraje omezení linek veřejné dopravy zatím nepocítí

Obyvatelé Karlovarského kraje omezení linek veřejné dopravy zatím nepocítí

Obyvatelé Karlovarského kraje by se ani v příštím roce neměli dočkat žádných nemilých překvapení v osobní veřejné dopravě. Přestože České dráhy rušení některých spojů na vybraných tratích plánují, krajský úřad předpokládá, že rozsah základní osobní dopravy udrží na letošní úrovni. Velkou starost ale krajským úředníkům dělá fakt, že dosud neznají částku, kterou od státu na zajištění základní dopravní obslužnosti v příštím roce region dostane.
Vycházet proto musí zatím z letošních čísel. "Na pokrytí ztráty vzniklé dopravcům při provozování autobusových linek a spojů jsme letos potřebovali celkem 110 milionů korun, na dalších 130 milionů přišla kompenzace ztráty z dopravy na železnici," říká 1. náměstek hejtmana Jan Zborník. Kraj má sice na rok 2004 od ministerstva dopravy přislíbenou přibližně stejnou částku jako pro letošní rok, obává se ale, že to nebude stačit.

Už před několika měsíci totiž České dráhy vyčíslily svou ztrátu z osobní dopravy v příštím roce na 186 milionů korun, tedy o 54 milionů více než letos. "To už by bylo nad naše možnosti," poznamenává vicehejtman Zborník. Po mnohých jednáních nakonec České dráhy vyčíslily očekávanou ztrátu na asi 125 milionů korun. Počítají ale se zrušením čtyř spojů a omezením linek na dvou tratích.

Samotní obyvatelé by toto opatření neměli příliš pocítit. Počet kilometrů, jež vlaky v kraji v osobní přepravě ujedou, by se v roce 2004 měl snížit oproti letošnímu roku jen o necelé procento. V rámci úspor dráhy přestanou provozovat například náhradní autobusovou dopravu mezi Bečovem nad Teplou a Novým Sedlem. Toto spojení ale nahradí běžná linková autobusová doprava.

Kraj se dosud definitivně nedohodl ani s autobusovými dopravci, kteří do jednoho ohlašují zvýšení jízdného. "Pokud skutečně ke zvýšení jízdného sáhnou, pak by k rušení linek a spojů dojít nemělo
Datum aktualizace 11. 11. 2004 - 08:49