Domů Aktuality Obyvatelé Dobré Vody se i letos sejdou na čtyřech veřejných brigádách

Obyvatelé Dobré Vody se i letos sejdou na čtyřech veřejných brigádách

Téměř sedmdesátka obyvatel a chalupářů z Dobré Vody u Toužimi se v sobotu 23. července sešla na první veřejné brigádě v tomto roce. Společnými silami budou během celkem čtyř brigád zkrášlovat svoji vesnici a pokračovat tak již třetím rokem v projektu „Společně v Dobré Vodě“.
Do podzimu chtějí například vyrobit lavice a stoly do altánu a k posezení u obecní studny nebo vybudovat sušáky na prádlo. Zaměřit se chtějí také na pořádek a úpravu zeleně v obci a na péči o studánku u naučné stezky o ptácích. O místní historii by zas měla informovat nová tabule v centru obce. Všechny úpravy naplánovalo společně s místními občanské sdružení Český západ, které působí kromě Dobré Vody i v dalších sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku. Sobotní brigády v Dobré Vodě budou v roce 2011 probíhat 27. srpna, 17. září a 18. října vždy od 9.30 do 16 hodin.

Jsou otevřené všem zájemcům, kteří chtějí přiložit ruku k dílu, ať už jsou nebo nejsou z Dobré Vody. Během brigád, kde se najde mnoho různorodé práce pro dospělé i děti, je pro všechny zajištěno občerstvení včetně oběda. Na podzim pak budou všechna upravená místa slavnostně otevřena a předána do užívání. „Práci na proměně Dobré Vody začal organizovat Český západ koncem roku 2008, kdy společně s místními vybral tři místa, která potřebovala největší péči. Lidé z Dobré Vody se pak na veřejných setkáních dohodli spolu s architektkou Alenou Čechovou o jejich budoucí podobě. Jednalo se o místo u křížku na okraji obce, okolí obecní studny a prostranství u panelového domu, který obývá téměř devadesátičlenná převážně romská komunita. Kromě této komunity žije v obci asi 15 dalších obyvatel, zbytek domů patří chalupářům,“ přibližuje dění v obci i obec samotnou Soňa Vašíčková, ředitelka Českého západu.

„Díky těmto brigádám se nám daří zapojovat romské i neromské obyvatele obce do veřejného života a zkrášlovat společnými silami naši obec,“ hodnotí přínos brigád Soňa Vašíčková.

V loňském roce místní obyvatelé a chalupáři v rámci pěti brigád odpracovali více než 1600 hodin. K práci se vždy sešlo 60 až 80 brigádníků, kteří postavili dřevěný rumpál nad obecní studnou a upravili její okolí, opravili schody u panelového domu, vyrobili plůtky chránící nové trávníky a živé ploty. Za panelovým domem odklidili nepořádek, srovnali terén a připravili místo na stavbu sušáků na prádlo. V blízkosti obce obnovili zaniklou lesní studánku a umístili sem pro kolemjdoucí lavičku stejně jako na několik dalších míst v obci. V obci také během roku pečovali o pořádek, vysekávali trávu a pečovali o novou zeleň.
Datum aktualizace 26. 7. 2011 - 06:37