Domů Aktuality O systém na ochranu dětí je zájem i mimo kraj

O systém na ochranu dětí je zájem i mimo kraj

Chraň svůj svět, chraň svůj život, je název projektu zaměřeného na přípravu dětí a mládeže na rizika běžného života i mimořádné události. Jeho tvůrce, Asociace Záchranný kruh se sídlem v Karlových Varech, ho testuje na 15 školách v Karlovarském kraji, rozšířit by se měl ale i mimo region.

Přípravy projektu, do kterých se zapojili pedagogové, záchranáři, programátoři a také animátoři a herci, trvaly zhruba rok. Náklady ve výši 5,3 milionu korun hradil z větší části Evropský sociální fond. Projekt tvoří 11 interaktivních kurzů na CD-ROM, které jsou rozděleny podle věku žáků. „Žákům prvního stupně jsou určeny kurzy popisující běžná rizika, otázku osobního bezpečí či problematiku požárů. Žáci druhého stupně se pak zabývají mimo jiné i haváriemi a živelními pohromami,“ informoval manažer asociace Lukáš Hutta s tím, že školy dostávají také metodické příručky a pracovní listy. Formu výuky si mohou určit sami kantoři, k dispozici mají i testovací systém s více než tisícovkou otázek.

Podle prezidentky asociace Veroniky Krajsové projekt kladně hodnotí žáci i kantoři. „Pedagogové oceňují zejména jeho systematičnost a ucelenost, ozývají se nám i z jiných regionů,“ uvedla Krajsová. Projekt oslovil také hejtmana Josefa Novotného, podle kterého boduje i díky atraktivní formě typu škola hrou, který je tolik odlišný od dosud používaných materiálů. Zvláště mladší účastníky jistě zaujmou animované postavičky s hlasy herců Kryštofa Hádka a Ivany Andrlové.

Projekt je primárně určen základním školám, vybrat si z něj ale mohou i mateřské a střední školy nebo i dospělí zájemci. Jeho velkým plusem je, že je veřejně přístupný na internetových stránkách asociace www.zachranny-kruh.cz.

Datum aktualizace 30. 4. 2010 - 11:59