Domů Aktuality Nejlepší kroniku v kraji má Cheb

Nejlepší kroniku v kraji má Cheb

Na 4. krajském semináři kronikářů Karlovarského kraje byli 31. října vyhlášeni vítězové 1. ročníku soutěže Kronika roku.

 „Kraj letos poprvé zorganizoval tuto soutěž, v níž nejde o umístění, ale spíše o morální ocenění kronikářské práce, neboť všem tvůrcům kronik patří dík za vytváření důležitých pramenů pro historický badatelský výzkum,“ zhodnotil práci kronikářů náměstek hejtmana Jiří Behenský.

1. místo získala kronika města Cheb vedená kronikářem Jindřichem Josefem Turkem. Na 2. místě se umístila kronika města Ostrov, kterou píše kronikářka Walburga Mikešová a o dvě třetí místa se podělily kroniky obce Stříbrná s kronikářkou Hanou Vojtěchovou  a kronika města Kynšperk nad Ohří vedená Věrou Medveckou. Všichni ocenění převzali finanční odměnu a diplom.

Ručně psanou kroniku města Cheb ilustrovanou vlastními malbami vede kronikář Jindřich Josef Turek od roku 1993.. "Původně jsem byl řidič autobusu a v roce 1965 jsem začal psát soukromou rodinnou kroniku. Na začátku devadesátých let mě už jako zaměstnance městského úřadu Cheb přesvědčili kolegové, abych se stal kronikářem města," uvedl vítěz. O prvenství jeho kroniky rozhodla pětičlenná porota v čele s pražským kronikářem a publicistou Jiřím Bartoněm.

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 31. 10. 2007 - 11:26