Domů Aktuality Ministr kultury v Karlovarském kraji

Ministr kultury v Karlovarském kraji

Ministr kultury Václav Jehlička navštívil několik památek v regionu. Zaměřil se na především na Klášter premonstrátů Teplá, který považuje za mimořádný evropský skvost a chce pro něj vydobýt statut národní kulturní památky. Klášter Teplá chce ministr také zařadit mezi dvě památky v kraji, které by mohly být finančně podpořeny z evropských fondů.

Klášter založil na svém panství v Teplé na počátku 12. století šlechtic Hroznata, později církví blahoslavený. Podle Jehlička jde o památku, která má takový význam architektonický i vzdělávací, že by se měla stát vyhledávanou nejen turisty z českých zemí, ale z celé Evropy.

Václav Jehlička ocenil, že z rozpočtu Karlovarského kraje jde ročně na kulturu téměř 2,7 procenta rozpočtu. "Stát je na tom bohužel hůře. Zatímco obce dávají průměrně na kulturu kolem čtyř procent, kraje průměrně asi dvě procenta, stát zatím jen 0,6 procenta. Chtěl bych ale, aby do roku 2010. To bylo alespoň jedno procento," řekl, dodal ministr kultury. Ministr Jehlička rovněž uvítal mimořádnou zákonodárnou iniciativu Karlovarského kraje při novelizaci zákona o státní památkové péči, která zrychlí administrativu a stavební řízení.

Datum aktualizace 29. 6. 2007 - 11:02