Domů Aktuality Kraj zve na Dny evropského dědictví - letos na hradě Loket

Kraj zve na Dny evropského dědictví - letos na hradě Loket

Letošní Dny evropského dědictví (European Heritage Days), během nichž se po celé zemi otevírají veřejnosti brány památek, muzeí nebo knihoven, se letos uskuteční 10. - 18. září. Při této příležitosti se bude v neděli 11. září konat od 13 do 18 hodin slavnostní zahájení EHD pořádané Karlovarským krajem na hradě Loket.

„Jednu z nejznámějších dominant regionu jsme vybrali proto, že letošní národní téma Dnů evropského dědictví zní „Památky – tvůrci panoramatu našich měst a městeček,“ vysvětlila krajská radní Eva Valjentová.

Na děti i dospělé čeká bohatý program. Na nádvoří vystoupí skupina Gipsy Hery Band z Karlových Varů, od 14 a 15 hodin jsou připravena divadelní představení pro děti. K vidění budou ukázky lidových řemesel. Návštěvníci si také mohou pochutnat na opečeném seleti nebo vlastnoručně opečeném vuřtu.

Loketský hrad rovněž nabídne mimo jiné expozici stavebního vývoje hradu a archeologie, historický porcelán, torzo románské rotundy, vězeňské kobky i věž s vyhlídkou. Vystaveny jsou tu i historické chladné a palné zbraně ze sbírek Karlovarského muzea a expozice hrdelního a útrpného práva.

Vstupné je pro všechny dobrovolné. „Výtěžek ze vstupného bude věnován na obnovu historických náhrobků na městském hřbitově v Lokti,“dodala Valjentová.

Dny evropského dědictví se konají každý rok v září. Jejich cílem je zpřístupnit nejširší veřejnosti nejzajímavější památky všech druhů tj. architektonické, archeologické, sakrální, technické, dále také muzea, galerie a knihovny a i další prostory, v nichž jsou uchovávány neuvěřitelně rozsáhlé sbírkové fondy movitého kulturního dědictví. Především bude možné navštívit také ty památky, které nebývají veřejnosti přístupné vůbec nebo pouze příležitostně. Například neveřejné interiéry radnic, soudů, církevních institucí nebo škol.

 

Za stránku zodpovídá Mgr. Jana Pavlíková
Datum aktualizace 26. 8. 2011 - 09:50