Domů Aktuality Kraj ušetří na energiích 78 milionů korun

Kraj ušetří na energiích 78 milionů korun

Úsporu desítek milionů korun a možnost dlouhodobého plánování výdajů přinesla kraji dohoda o centrálních dodávkách elektrické energie a plynu. Smlouvy podepsal hejtman Josef Novotný s představiteli firem vzešlých z veřejné soutěže. Ušetřené peníze by podle hejtmana mohly jít například na výstavbu sídla záchranné služby nebo na opravy silnic.

Smlouvy vstoupí v platnost 1. dubna. V průběhu příštích tří let kraj za dodávky elektřiny a plynu pro 89 svých organizací, včetně Karlovarské krajské nemocnice, Správy a údržby silnic a letiště, ušetří 78 milionů korun. Celkové náklady tak poklesnou o 39 procent. Sdružená smlouva řeší dodávku příslušné komodity a dalších služeb. V případě elektrické energie se navíc jedná o vztah s distributorem a v případě zemního plynu o strukturu a skladování plynu.

Vítězem jednokolového výběrového řízení pro dodávku elektrické energie se stala společnost Korlea Invest a v tendru na dodavatele plynu zvítězila společnost United Energy Trading. Hodnotícím kritériem s dvoutřetinovou vahou byla nabídnutá cena a dále se přihlíželo k technickým ukazatelům. Jednou z vyjednaných podmínek je, že kraj může čerpat energie za dohodnutou cenu v objemu od 0 do 200 procent. To by uvítal, pokud by se podařilo snížit spotřebu například díky zateplení škol.

Že je model centrálního odběru efektivní, si kraj vyzkoušel už u mobilních telefonních služeb či pojištění majetku, jedná se i o dodávkách tepla.

Datum aktualizace 26. 1. 2011 - 10:21